غول مسی جدیدی در راه است

0 1,193

شرکت ودانتا متعلق به میلیاردر هندی، آنیل آگاروال، با یک سرمایه‌گذاری هنگفت قصد دارد ظرفیت واحد ذوب خود را افزایش دهد؛ اتفاقی که آن را به دومین تولیدکننده مس تصفیه‌شده جهان تبدیل می‌کند. این سرمایه‌گذاری اثرات مثبتی بر بازار مس دارد.

کمپانی ودانتا (Vedanta) ظرفیت واحد ذوب Tuticorin در کشور هند را به دو برابر افزایش خواهد داد و برای تحقق این هدف، سازه مشابهی در جوار واحد ذوب موجود راه‌اندازی خواهد کرد. هم‌اکنون واحد ذوب Tuticorin ظرفیتی برابر با تولید ۴۰۰هزار تن مس در هر سال دارد.

ودانتا متعلق به آنیل آگاروال (Anil Agarwal)، میلیاردر و کارآفرین برجسته هندی و بزرگ‌ترین شرکت تولید فلزات در هند است. این کمپانی چندملیتی مبلغ ۷۱۷ میلیون دلار را به پروژه افزایش ظرفیت واحد ذوب خود اختصاص داده است و انتظار می‌رود در سه‌ماهه سوم سال مالی ۲۰۲۰ این پروژه به بهره‌برداری برسد. این طرح توسعه‌ای موجب خواهد شد تا ودانتا به بزرگ‌ترین کمپانی ذوب مس در هند بدل شود و واحد ذوب Tuticorin بعد از کمپانی جیانگشی کاپر (Jiangxi Copper) در کشور چین  در جایگاه دومین واحد بزرگ ذوب مس در جهان قرار گیرد. جیانگشی کاپر هم‌اکنون با ظرفیتی برابر با ۹۰۰هزار تن مس در هر سال فعالیت می‌کند.

در حال حاضر ودانتا ۳۰درصد از بازار مس هند را در اختیار دارد، اما مدیران این شرکت قصد دارند تا نیمی از بازار مس کشورشان را از آن خود کنند. توسعه اخیر در واحد ذوب Tuticorin در راستای تحقق همین هدف انجام خواهد گرفت. ودانتا برای دست یافتن به سهم ۵۰درصدی از بازار مس هند، برداشت از معادن خود در هند و استرالیا را افزایش داده است.

این شرکت همچنین یک سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در معادن خود در زامبیا داشته است. این سرمایه‌گذاری در راستای چهاربرابر کردن تولید خود در این کشور صورت گرفته است و مدیران ودانتا می‌گویند ارتباطی به پروژه توسعه ذوب Tuticorin ندارد و کنسانتره استخراجی از معادن این کشور در همان زامبیا ذوب خواهد شد.

ظرفیت‌های جدید واحدهای ذوب مس در کشور هند و همچنین برنامه‌های افزایش ظرفیت واحدهای ذوب در چین، موجب شده است تحلیلگران انتظار کسری مواد معدنی در بازار را داشته باشند. این یکی از موضوعاتی بود که در رویداد هفته بورس فلزات لندن مورد توجه قرار گرفت. در این گردهم‌آیی عنوان شد که رشد تقاضای کالاهای صنعتی در هند و کشورهای در حال توسعه جنوب آسیا محرکی برای انتظارات مثبت و خوش‌بینانه درباره بازار مس است.

منبع مس کرمان
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.