تعیین تکلیف معدن دولتی سنگان به روایت کرباسیان

0 1,209

هنوز تصمیمی برای واگذاری معدن دولتی سنگان گرفته نشده است.
مهدی کرباسیان رییس هیت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صبح امروز در نشست خبری گفت:در مورد واگذاری معدن دولتی سنگ آهن سنگان هنوز تصمیم جدی گرفته نشده است و تا زمان بهره برداری کامل طرحهای زنجیره فولاد در این منطقه توسط شرکت های سرمایه گذاری، ایمیدرو هیچگونه تصمیمی برای واگذاری معدن ندارد.
وی افزود:بزودی یک مناقصه بین المللی برای پیمانکاری استخراج و باطله برداری ۱۵۰ میلیون تن مواد معدنی درسنگان برگزار خواهیم کرد برنامه داریم از یک گروه خارجی و ایرانی. برای عملیات معدنکاری در این معدن استفاده کنیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به کاهش چشمگیر خام فروشی و تمرکز بر صادرات مواد معدنی طی ۳ سال گذشته گفت: برنامه برداشت ۴۰۰ میلیون تنی مواد معدنی، تامین ماشین آلات ، برنامه ریزی در معادن زیرزمینی و توجه به زیرساخت ها به ویژه حمل و نقل در شمار برنامه های کلان ایمیدرو قرار دارد.
کرباسیان اعلام کرد: معدن و صنایع معدنی یکی از اولویت های دولت و مجلس است و نقش فعالان رسانه در معرفی ظرفیت های این حوزه، مسئولان را بر آن داشت تا جایگاه معدن ارتقا یابد.

وی با اشاره به توجه ویژه دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت به این بخش افزود: طی جلساتی که با مسئولان ذیربط و بخش خصوصی داشتیم، نقشه راه معدن را در ۷۶ بند به مجلس ارایه کردیم که منظور کردن زنجیره معدن و صنایع معدنی به صورت یکپارچه از نکات این نقشه راه خواهد بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ۴۰۰ میلیون تن برداشت مواد معدنی طی سال های آتی جزو برنامه های ما خواهد بود که این امر نیاز به تامین ماشین آلات دارد و در جهت تحقق آن همکاری بین دولت و بخش خصوصی در جریان است.

کرباسیان در بخش دیگری با اشاره به نقش ایجاد ارزش افزوده در این بخش همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: در رابطه با راه اندازی معادن کوچک و روستایی رقمی بالغ بر ۱.۵میلیارد دلار دولت و مجلس با هدف محرومیت زدایی نقاط محروم اختصاص داده که نحوه توزیع این بودجه از طریق صندوق بیمه معدن انجام می شود.

وی با بیان اینکه همکاری های ایمیدرو و سازمان زمین شناسی وارد مرحله جدیدی خواهد شد، اشاره ای به وضعیت صادرات محصولات معدنی داشت و در این باره اظهار کرد: تا سال ۹۲ صادرکننده عمده سنگ آهن بودیم اما در سال های اخیر با فرآوری آن میزان صادرات فولاد را افزایش دادیم که به نوعی کاهش چشمگیر خام فروشی رقم خورد.

صادرات آهن اسفنجی

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: در ۸ ماه نخست امسال ۵۲۷ هزارتن صادرات آهن اسفنجی داشتیم و در زنجیره فولاد میزان صادرات ۵ میلیون ۸۰۰ هزار تن بود که که پیش بینی ما رسیدن به صادرات ۸ میلیون تنی در این بخش است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته وارد کننده بزرگ گندله از بحرین بودیم اما هم اکنون این محصول را صادر می کنیم.

کرباسیان گفت: هم اکنون ۵درصد از تولید ناخالص داخلی از طریق معدن و صنایع معدنی حاصل می شود. این در حالی است که ۲۲ درصد از آمار کل صادرات کشور دراین حوزه انجام می شود که این موضوع نشان دهنده نقش توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی است.

وی با اشاره به طرح های در نوبت راه اندازی گفت: کارخانه های آهن اسفنجی نی ریز، سبزوار و گندله سازی اپال پارسیان در نوبت راه اندازی قرار داردو

کرباسیان افزود: طی سال آینده نیز آلومینیوم جنوب که ظرفیت تولید آن ۳۰۰ هزار تن است، افتتاح می شود. همچنین پروژه آلومینیوم جاجرم با ظرفیت تولید ۴۰ هزارتن شمش تا نیمه اول سال آینده آماده افتتاح است.

فراخوان محدوده های معدنی

کرباسیان ضمن اعلام اینکه ایمیدرو ظرف چندسال گذشته ۴۵ هزار شغل ایجاده کرده است افزود: از ۲۵۰ هزارکیلومترمربع عملیات اکتشافی؛ ۴۵ هزار کیلومتر در ۱۵ محدوده امیدبخش طی ۲ هفته آینده به بخش خصوصی واگذار می شود. همچنین ۱۳ محدوده دیگر برای اکتشاف تا پایان سال به فراخوان می رود.

وی با اشاره به جدیدترین و با ظرفیت ترین منطقه معدنی در یزد گفت: ذخیره جدیدی از سنگ آهن با حفاری۲۰۰۰ و ۱۶۰۰ متری در یکی از مناطق معدنی یزد کشف شده است که برابر با کل ذخایر سنگ آهن کشور است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.