ستاد تکمیل زنجیره فولاد پشتیبان بخش خصوصی +صوت

0 910

مهدی کرباسیان در گفتگو با برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: درخواستها و پیشنهادهای بخش خصوصی با حضور نمایندگان آنها در نشست با مسئولان وزارت خانه ها، انجمن ها و سازمانهای مربوطه مطرح می شود تا شکوفایی این بخش هر چه سریع تر تحقق یابد.

وی اظهار داشت: ستاد تکمیل زنجیره فولاد یکی از راهبردهای ۷۶ گانه نقشه راه معدن و صنایع معدنی بوده که به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت نخستین نشست آن برگزار شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این ستاد از حوزه سنگ آهن تا صنایع پایین دستی فولاد که دارای مراحل مختلف اکتشاف، میزان ذخایر، فرآوری، کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و غیره بوده را زیرپوشش خود قرار می دهد.

وی همچنین گفت: با اعمال نظارت دقیق بر عملکرد ستاد تکمیل زنجیره فولاد، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ محقق می شود در این راستا نشست های این ستاد به طور منظم برگزار خواهد شد.

کرباسیان با بیان اینکه ستاد تکمیل زنجیره فولاد دارای کارگروههایی است که گزارش عملکرد خود را به این ستاد ارائه می دهند، افزود: ستاد تکمیل زنجیره فولاد پیشنهادات و نظرات خود را در مراحل صادرات، واردات و قیمت گذاری به واحدهای مختلف ارائه می کند.

وی اظهار داشت: از مهمترین اقدام های ستاد تکمیل زنجیره فولاد کمک به راه اندازی شرکتها و طرح های نیمه تمام است تا در سریع ترین زمان ممکن بتوان شاهد بهره برداری از آنها بود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو ادامه داد: پس از یک دور بررسی همه طرح های نیمه تمام در حوزه صنایع معدنی تحقق دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ ممکن خواهد بود.

وی همچنین گفت: در حوزه زیرساختها و دسترسی به خطوط ریلی مشکلاتی در کشور وجود دارد و در بخش آب نیز همکاری های وزارت صنعت، معدن و تجارت با وزارت نیرو باید بیشتر شود.

کرباسیان در ادامه افزود: در این باره نشست های مختلفی پیش بینی شده و تفاهم نامه کلی میان وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر راه و شهر سازی به امضا رسیده علاوه بر این کمیته مشترکی در حوزه راه آهن تشکیل شده است.

کرباسیان در ادامه افزود: در این باره نشست های مختلفی پیش بینی شده و تفاهم نامه کلی میان وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر راه و شهر سازی به امضا رسیده علاوه بر این کمیته مشترکی در حوزه راه آهن تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش بنادر نیز تصمیماتی اتخاذ شده تا مشکلات عرصه تولید فولاد بیش از پیش کمرنگ شود، اظهار داشت: کمبود بودجه مهمترین مشکل حوزه صنایع معدنی است به طوری که در بخش زیرساختها از جمله راه آهن مهمترین مسئله، دستیابی به چند میلیارد یورو سرمایه گذاری برای دو خطه کردن راه آهن در برخی قسمتها و اصلاح گلوگاهها است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه طبق پیش بینی ها طی دو سال آینده حدود سه میلیون تن بار گندله از سنگان باید به سایر نقاط کشور ارسال شود، ادامه داد: در کارگروه مشترکی ماهانه نشستی با رئیس کل راه آهن برگزار می شود.

وی همچنین گفت: علاوه بر این در کارگروهی عملیاتی – اجرایی میان مدیران واحدهای تولیدی سنگ آهن و فولاد با مسئولان راه آهن مسائل مورد بررسی قرار می گیرد تا تصمیمات مناسبی اتخاذ شود.

کرباسیان با تاکید بر اینکه چنین کارگروه مشترکی با سازمان بنادر و دریانوردی نیز برگزار می شود که نخستین نشست آن انجام شده است، یادآور شد: در حوزه آب مشکلاتی وجود دارد که با برگزاری نشست هایی همکاریها بیشتر می شود.

وی افزود: علاوه براین نشست های متعددی با معاون آب وزیر نیرو برگزار شده به طوری که در آینده ای نزدیک نشستی میان دو وزیر مربوطه برگزار خواهد شد تا تدابیر مناسبی برای چهار سال آینده اندیشیده شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «الهام مصطفوی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

 

منبع رادیو اقتصاد
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.