جهانگیری در مراسم افتتاح دو کارخانه فرآوری سنگ آهن در سنگان تاکید کرد

معدن یکی از مهمترین نهادهای اقتصاد مقاومتی است

0 990

به گزارش معدن ۲۴،جهانگیری در مراسم افتتاح کارخانه های ۵ میلیون تنی گندله سازی اپال پارسیان و ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره سازی شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از اواخر سال ۹۲، مقام معظم رهبری سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند که مهمترین ویژگی آن، مشخص کردن راهکارهای برون رفت از چالش های پیش رو است.
معاون اول رییس جمهور گفت: خوشبختانه وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو برای اکتشافات و راه اندازی معادن برنامه دارند. این کار اقتصاد مقاومتی محسوب می شود چون از ذخایر داخلی استفاده می شود و نیز در مناطق محروم کشور قرار دارد. وی ادامه داد: در بخش معادن کار زیادی شده و معادن زیادی فعال شده است و معدنسنگان یکی از بزرگترین معادن در سطح جهانی است و اقداماتی که در آن انجام شده و می شود، منحصر به فرد است.
وی ادامه داد: کار در معدن بسیار دشوار است و کسانی که در آن کار نکرده باشند، سختی آن را نمی توانند حس کنند. به ویژه در معادن زیز زمینی نظیر زغال سنگ این شرایط سخت تر است.
وی ادامه داد: استفاده از نیروی انسانی و تجهیزات داخلی در کارخانه ها جزو اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه توان بسیار بزرگی در مهندسان ایرانی شکل گرفته است، تصریح کرد: قدرت خلاقانه ای در نیروی انسانی ایجاد شده که می تواند طراحی، مهندسی و تولید تجهیزات کارخانه گندله سازی را انجام دهد. این در حالی است که دانش فنی مهندسی آن تنها در اختیار ۲- ۳ کشور صنعتی بود.
وی افزو: ما در اقتصاد مقاومتی به دنبال پویا کردن نیروها هستیم. موضوع دیگر اینکه بخش خصوصی میلیاردها تومان در این طرح ها سرمایه گذاری کرده است. دولت با بودجه عمرانی چگونه می توانست این سرمایه گذاری را انجام دهد و طرح ها را تکمیل کند؟ اقتصاد مقاومتی می خواهد مردم وارد کار شوند.
جهانگیری گفت: ما به نظام، شهیدان و مردم متعهد هستیم و می دانیم مردم در فشار اقتصادی هستند و می دانیم که باید اشتغال ایجاد کنیم و گرانی را برطرف کنیم که این مسایل با تلاش و کوشش محقق خواهد شد.
وی ادامه داد: آب به عنوان محدودیت جدی برای کل ایران است و باید با تدبیر و کمک همدیگر راهکارهایی برای آن بیابیم. انتقال آب یکی از راهکارهایی است که محدودیت آب برطرف خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شهرستان خواف به عنوان یکی از کانون های صنعتی کشور تبدیل خواهد شد، گفت: حسن این شهرستان، هم مرز بودن با افغانستان است. این کشور دوست و برادر ماست و می توان با حمایت همدیگر افغانستان نیز توسعه پیدا کند.
وی افزود: زیرساخت های این منطه فراهم خواهد شد. یکی از مهمترین جهت گیری های دولت و رییس جمهوری، طرح احداث راه آهن مشهد زاهدان است که در آینده می تواند محور مهم توسعه ریلی بین شرق و غرب باشد. علاوه بر این چین و هند با افغانستان و آسیای میانه به هم متصل می شود.
جهانگیری خاطرنشان کرد: قطعه اول این خط آهن (یونسی- گناباد) در حال شروع عملیات اجرایی است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.