فولاد خراسان وارد بازار جنوب شرق آسیا شد

0 1,235

با صدور نخستین محموله بزرگ فولادی ازفولاد خراسان به جنوب شرق آسیا، استان خراسان رضوی در زمره صادرکنندگان بزرگ فولاد قرار گرفت

با صدور نخستین محموله قابل توجه شمش فولادی از «مجتمع فولاد خراسان» به بازارهای جنوب شرق آسیا، استان خراسان رضوی وارد لیست صادرکنندگان عمده فولاد به بازارهای بین المللی شد.

معاون بازاریابی و فروش مجتمع فولاد خراسان با اعلا م این مطلب، تشریح کرد: در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی (هفته اول دی ماه ۱۳۹۶) یک محموله ۲۵۰۰۰ تُنی شمش، که نخستین محموله صادراتی عمده فولاد خام این شرکت به بازارهای بین المللی است، برای صادرات به بازارهای جنوب شرق آسیا بارگیری شد که نشان از توفیق بزرگ ترین جبهه صنعتی شرق کشور در راستای سیاست های اقتصادی و افزایش تولید و اشتغال است.

محمدحسن پارسا با بیان این که این محموله ۲۵هزارتنی، از سوی یک شرکت مشترک ایرانی- آلمانی خریداری شده و با هدف تولید محصول نهایی در کارخانه های نوردی به جنوب شرق آسیا صادر شده است، افزود: کیفیت بالای محصول تولیدی در فولاد خراسان و مطلوبیت شمش فولادی در بازارهای جهانی از مهم ترین دلایل توفیق صادرکنندگان شمش در کشورمان است.

وی تمرکز بر صادرات محصولات فولادی را در کنار تامین نیاز داخل از مهم ترین استراتژی های  فولاد خراسان برشمرد و خاطرنشان کرد: فولاد خراسان از ابتدای سال جاری خورشیدی موفق به صدور بیش از ۱۱۰هزارتن از محصولات خود به بازارهای جهانی شده است که از این میزان ۸۵۰۰۰تُن مربوط به فروش محصول نهایی این شرکت، یعنی میلگرد بوده که عمده مشتریان خارجی فولاد خراسان کشورهای همسایه، نظیر عراق، ترکمنستان، افغانستان، کویت، گرجستان و امارات بوده است.

این درحالی است که ایران سیزدهمین تولید کننده فولاد جهان و یکی از دو کشور بزرگ تولیدکننده فولاد در منطقه خاورمیانه در کنار ترکیه است.

به گفته پارسا، تلاش چین، به عنوان بزرگ ترین تولید کننده فولاد جهان برای تامین نیاز بازار داخلی خود و کاهش ظرفیت تولید این کشور که در پی تعطیلی واحدهای قدیمی و آلاینده زیست محیطی چین اتفاق افتاده، باعث شده است که صادرات اژدهای زرد تا حدی کاهش یافته ودیگر کشورهای تولیدکننده فولاد بایستی از این فرصت برای افزایش حضور خود در بازارهای صادراتی نهایت استفاده را ببرند.

در همین حال رییس واحد صادرات فولاد خراسان در تشریح جزییات خبر فروش صادراتی این شرکت بیان کرد: این حجم از فروش صادراتی، که می تواند نام خراسان رضوی را در جرگه صادرکنندگان معتنابه فولاد ثبت نماید، برای نخستین بار صورت گرفته و امیدواریم با به ثمر رسیدن تلاش های صورت گرفته، شاهد حضور موفق فولاد خراسان در بازارهای بین المللی باشیم که در همین راستا، مذاکراتی برای بازاریابی و صدور محصول به کشورهای حوزه شمال آفریقا به عمل آمده است.

حمیدرضا شنوایی با بیان این که قیمت گذاری و فروش این محموله صادراتی بر اساس «فوب» بندرعباس صورت گرفته افزود: با فروش این محموله صادراتی، برای نخستین بار ۲۵هزار تن شمش فولادی از طریق سامانه حمل و نقل ریلی، از محل کارخانه فولاد خراسان به مقصد بندرعباس بارگیری شد.

وی علاوه بر اشتغال تولیدکنندگان چینی به بازار داخلی خود، تحولات بازار جهانی از جمله بالا رفتن قیمت شمش فولادی را در بازارهای سی.آی.اس. به ویژه روسیه و اکراین و تقویت ارزش دلار را در توفیق سیاست های صادراتی موثر ارزیابی کرد.

شنوایی کل صادرات شمش فولاد خراسان را از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا ابتدای دی ماه ۲۶۰۰۰ تُن عنوان کرد که به گفته او پیش از این یک محموله ۱۰۰۰ تنی آن به عنوان نمونه به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صادر شده است.

وی توسعه بازارهای صادراتی به ویژه حضور در بازار خوب کشورهای جنوب شرق آسیا و شمال آفریقا در کنار تعمیق حضور در بازارهای منطقه و کشورهای همسایه را با توجه به  روند بازسازی این کشورها ضروری دانست و آن را در چشم انداز سیاست های بازاریابی بین المللی فولاد خراسان  عنوان نمود.

رییس واحد صادرات  فولا خراسان، گشایش مسیر جا به جایی پول و تسهیل مبادلات بانکی بین المللی را از اهرم های توفیق صادرات کشور دانست و ابراز امیدواری کرد با توجه به توافقات صورت گرفته در روابط خارجی کشور،  برخی موانع موجود در مسیر این مبادلات هر چه سریع تر برطرف شود.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.