در دومین معدن بزرگ دنیا اقدام شد؛

۱۷ میلیون تن باطله برداری در معدن سرب و روی مهدی آباد

0 1,161

به گزارش معدن ۲۴ ، مدیرعامل معدن سرب و روی مهدی آباد گفت : این معدن با ذخیره ۷۱۶ میلیون تن ذخیره زمین شناسی بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه و دومین معدن بزرگ در دنیا به شمار می رود که پنج درصد ذخائر روی دنیا را در خود جای داده است .

صفری افزود :  این مجتمع معدنی قرار است طی چهار سال و طی سه مرحله به بهره برداری برسد و مرحله اول آن اواخر سال آینده با تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی آماده بهره برداری خواهد شد .

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین زیر ساخت های معدن از جمله موضوع تامین آب و برق این مجتمع گفت : کار مطالعات ساخت کارخانه فرآوری انجام شده و از سال آینده کار احداث کارخانه فرآوری به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی آغاز خواهد شد .

 معاون مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد هم گفت : این مجتمع با تولید ۲ و چهار دهم درصد کنسانتره روی در دنیا ، کشور ایران را در ردیف چهارمین تولید کننده بزرگ روی در دنیا قرار خواهد داد .

حمایت افزود : از ابتدای امسال تاکنون ۱۷ میلیون تن باطله برداری در این معدن انجام شده و قرار است  در مجموع ۱۸۵ میلیون تن باطله برداری در این معدن انجام شود .

 وی گفت :بطور متوسط ماهانه سه و نیم میلیون تن باطله برداری در معدن انجام می شود و از اواخر سال آینده مرحله اول کارخانه با تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی به بهره برداری خواهد رسید که این میزان بزرگترین ظرفیت تولید روی در ایران است .

لطفی مدیر برنامه ریزی و کنترل طرح معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران هم از سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای تجهیز و بهره برداری از این معدن بزرگ خبر داد و گفت:  تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز و باطله برداری معدن هزینه شده است .

 وی گفت : هم اکنون ۵۰۰ نفر در این مجتمع معدنی مشغول بکار هستند که این میزان اشتغال در زمان بهره برداری به هزار اشتغال بصورت مستقیم و ۴ هزار نفر غیر مستقیم افزایش خواهد یافت .

با بهره برداری از این مجتمع معدنی علاوه بر تامین روی مورد نیاز کشور ، ایران در ردیف چهارمین تو لید کننده روی جهان قرار خواهد گرفت .

این مجتمع معدنی دومین مجتمع معدنی بعد از استرالیا است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.