‌رگه‌های جدید معدنی طلا و سنگ‌آهن در کردستان شناسایی شد

0 114

معدن ۲۴: بختیار خلیقی بعدازظهر امروز در جلسه شورای اشتغال کردستان که در سالن جلسات شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار داشت: طی نتایج اکتشافات معدن استان کردستان شناسایی هفت محدوده امید بخش طلا و سنگ آهن در پهنه سقز، شناسایی ۶ محدوده امید بخش در پهنه بیجار، شناسایی ۱۴ محدوده امید بخش طلا و سنگ آهن در پهنه قروه در روزهای آینده نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۵۳ درصد از سطح استان به مساحت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع در پهنه‌بندی و تحت اکتشافات نوین معدن شناسایی شده است، گفت: معادن کردستان رتبه اول طلای کشور از لحاظ ذخیره سنگ آهن و رتبه ۵ کشور و ثبت ملی مرمر را دارد.

سرپرست سازمان صمت استان کردستان تصریح کرد: محورهای توسعه بخش معدن در جهت ایجاد زنجیره ارزش از معدن تا محصول نهایی در جهت جلوگیری از خام فروشی است.

وی افزود: محورهای توسعه بخش تجارت در تکمیل بازارچه‌ها و پایانه‌های مرزی، تکمیل و راه‌اندازی محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی، ایجاد و توسعه مشاغل خانگی پشتیبان، توسعه روابط تجاری با اقلیم کردستان و ساماندهی بازارچه های غیر رسمی است.

خلیقی به مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی برای تحقق اشتغال پیش‌بینی شده در سال‌جاری اشاره و عنوان کرد: تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های در دست اجرا و صدور پروانه بهره‌برداری صنعتی، فعال‌سازی واحد‌های صنعتی راکد و غیرفعال، تکمیل عملیات اکتشافاتی و صدور پروانه بهره‌برداری معدنی، ایجاد توسعه کارگاه‌های متمرکز و غیر متمرکز فروش و برخی از موارد دیگر به ارزش حدود نه میلیارد و ۹۸۲ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی اعلام کرد: معدن سنگ آهن سراب در حال حاضر با اشتغال ۹۰ نفر و استخراج سالانه ۱۵۰ هزار تن و معدن سنگ آهن گلالی در حال حاضر با اشتغال ۲۴ نفر و استخراج سالانه ۲۵۰ هزار تن در شهرستان قروه در حال فعالیت است.

سرپرست سازمان صمت استان کردستان خاطرنشان کرد: معدن طلای ساریگونی با ذخیره ۱۴.۸ میلیون تن ذخیره قطعی با عیار ۱.۲۴ گرم در تن و تولید سالانه بیش از ۵ تن طلای خالص بزرگترین تولید کننده طلای کشور بوده که از لحاظ تولید طلا استان اول کشور و از لحاظ ذخیره استانی دوم کشور است.

خلیقی با اشاره به اینکه ۹۷۸ واحد صنعتی دارای پروانه در استان کردستان فعالیت داشته که ۱.۴ دهم درصد کل کشور را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: اشتغال اسمی پروانه بهره‌برداری ۱۹هزار و ۲۵۷ هزار با سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیارد ریال است.

منبع ماین نیوز
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.