همزمان با روز صنعت و معدن؛

وزیر صمت از شرکت آلومینای ایران بازدید کرد

0 99
معدن۲۴:روز جمعه ۱۰ تیر ماه مصادف با روز صنعت و معدن، وزیر صمت در سفر یک روزه به استان خراسان شمالی، از شرکت آلومینای ایران بازدید کرد و ضمن بازدید از معادن بوکسیت جاجرم، کارخانه تولید آلومینا و کارخانه شمش آلومینیوم، مسائل و مشکلات تولید و صنعت آلومینیوم را مورد بررسی قرار داد.

در طول بازدید سید رضا فاطمی امین از شرکت آلومینای ایران، تورج زارع، مدیرعامل این شرکت گزارش دقیقی از تولید، پروژه‌های انجام شده و در حال اجرای شرکت و مشکلات پیش روی تولید ارائه کرد.

زارع عنوان کرد: شرکت آلومینای ایران در سال‌های گذشته، توانسته است با افزایش پنج برابری اکتشافات معدنی بوکسیت، حجم فعالیت‌های شرکت را نیز به همین میزان افزایش بدهد. راهبری و هدایت معدن‌کاران بخش خصوصی جهت تجهیز و توسعه معادن این بخش، از دیگر اقدامات مهم و موثر شرکت آلومینای ایران محسوب می‌شود. در حال حاضر ۱۰ درصد از بوکسیت مورد نیاز این شرکت از بخش خصوصی تامین می‌شود و با اقدامات انجام شده، استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز رشد خواهد یافت. خوراک سالیانه بوکسیت مورد نیاز شرکت آلومینای ایران ۹۰۰ هزار تن است.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های زنجیره آلومینیوم در کشور فقر بوکسیت است، مطرح کرد: شرکت آلومینای ایران به عنوان اولین تولیدکننده پودر آلومینا در خاورمیانه، راهکارهایی را ارائه کرده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، پر عیارسازی بوکسیت در کارخانه آلومینای جاجرم است. در همین راستا پروژه‌ای در دست اقدام است که طی آن، عملیات اجرایی این شرکت با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از سال گذشته، آغاز شده و امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران یکی دیگر از چالش‌های اصلی زنجیره تولید آلومینیوم را تامین پودر آلومینا دانست و بیان کرد: در حال حاضر ۲۵۰ هزار تن پودر آلومینا در این شرکت تولید می‌شود اما با توجه به نیاز کشور، نیازمند واردات یک میلیون تن آلومینا هستیم که این امر موجب خروج یک میلیارد دلاری ارز از کشور شده است. به همین منظور هر اقدامی که نیاز باشد، برای تامین پودر آلومینا و پرعیارسازی بوکسیت در راستای منافع ملی و به نفع کشور توسط این شرکت انجام خواهد شد.

زارع، توسعه واحدهای مختلف این کارخانه را از مهم‌ترین اقدامات انجام شده قلمداد کرد و گفت: در همین راستا، دو پروژه مهم با بیش از دو هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در بخش دیگری از گزارش خود، از تولید محصول جدید هیدرات ویژه توسط متخصصان شرکت خبر داد و تصریح کرد: این محصول به منظور ایجاد تنوع و ارزش افزوده، با روش ابداعی متخصصان شرکت، منحصربه‌فرد در دنیا و دانش‌بنیان تولید می‌شود و با این اتفاق، شرکت آلومینای ایران در زمره پنج کشور برتر جهان در تولید محصولات استراتژیک قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اضافه کرد: میزان سرمایه‌گذاری به روزرسانی شده تولید این محصول، یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است. با توجه به میزان تولید آلومینیوم در این کارخانه، هم‌اکنون ظرفیت کنونی تولید آلومینوم ۴۰ هزار تن است و در فازهای بعدی به عنوان یکی از پروژه‌های مهم کارخانه، رسیدن به مرز ۱۲۰ هزار تن تولید در اقدامات توسعه‌ای شرکت قرار دارد که سرمایه مورد نیاز آن، ۲۵۰ میلیون یورو برآورد شده است.

زارع احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات برق را از دیگر اقدامات توسعه‌ای کارخانه نام برد و اذعان کرد: میزان سرمایه مورد نیاز این پروژه نیز ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که با حمایت ایمیدرو، انجام و عملیات اجرایی آن، نیمه دوم امسال آغاز می‌شود.

وی پروژه تولید آلومینا به روش سینترینگ از بوکسیت‌های کم‌عیار به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن را به عنوان مهم‌ترین پروژه شرکت و کشور دانست و یادآور شد: مطالعات فنی و اقتصادی این پروژه استراتژیک و مهم توسط شرکت‌های خارجی در حال انجام بوده که سرمایه‌گذاری این پروژه نیز ۷۰۰ میلیون یورو برآورد شده است.

لازم به ذکر است که در این بازدید، محمدرضا حسین‌نژاد، استاندار خراسان شمالی، وجیه‌اله جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو، سید محمد پاک‌مهر و محمد وحیدی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حسین حاجی بگو، مدیرکل صمت خراسان شمالی، وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی کردند.

انتهای پیام//

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.