کشف جدید ۱۱ نوع ماده معدنی کمیاب در ترکیه

0 1,615

معدن۲۴: رایج ‌تر شدن استفاده از خودروهای برقی و جایگزینی آنها با خودروهای سوخت فسیلی، راهی به سمت بهبود کیفیت هوا در سراسر جهان ایجاد خواهد کرد. البته، ساخت خودروهای الکتریکی به منابع زیادی نیاز دارد، به ویژه مواد معدنی کمیاب و بسیاری موادی که در مکان هایی مانند چین فراوان است.
اخیراً یک ذخیره عظیم از مواد معدنی کمیاب در ترکیه کشف شد. ظاهرا مقدار این ذخیره اندکی کمتر از ذخایر تخمین زده شده در چین است. این محدوده معدنی در ترکیه حاوی ۱۱ ماده از ۱۷ ماده معدنی کمیاب خاکی است و نسبتاً نزدیک به سطح زمین هستند، به این معنی که استخراج آنها باید ارزان تر و آسان تر باشد. برخی کارشناسان انتظار دارند که کل تولید سالانه معادن ترکیه حدود دو برابر تقاضای جهانی برآورد شده در سال ۲۰۳۰ باشد.
این بدان معناست که رواج استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی به لطف قیمت‌های پایین‌تر می‌تواند زودتر اتفاق بیفتد. همچنین به این معنی است که تولیدکنندگان انتخاب بیشتری در مورد خرید مواد خام خود با ثبات قیمت بیشتر خواهند داشت. این امر در مورد اینکه چه معنایی برای کشور و مهمتر از آن مردم ترکیه دارد، کمی پیچیده تر است. بخشی از جهان که ترکیه در آن زندگی می‌کند لزوماً به‌عنوان باثبات‌ترین بخش از نظر ژئوپلیتیکی شناخته نمی‌شود، و این ذخیره عظیم جدید از منابع طبیعی بسیار ارزشمند می‌تواند این بی ثباتی را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد. همچنین، استخراج معدن از نظر زیست محیطی ایرادات فراوانی دارد که می تواند روی سلامتی جمعیت ترکیه اثر داشته باشد.
فلز مهم دیگر برای ساخت خودروهای الکتریکی لیتیوم برای سلول‌های باتری است که مردم مکان‌ها و تکنیک‌های جدیدی را برای استخراج آن پیدا کرده اند. یکی از نمونه‌های جالب این موضوع، مجموعه‌ای از کارخانه‌های استخراج لیتیوم دریای سالتون کالیفرنیاست که نه تنها می‌تواند قیمت لیتیوم را کاهش دهد، بلکه به معنای جوان‌سازی اقتصادی برای یکی از فقیرترین جوامع کالیفرنیا است. امیدواریم ترکیه هم همین دستاورد را داشته باشد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.