ضریب قیمت گذاری زغال‌سنگ عامل کاهش تولید و افزایش واردات/ برنامه تاصیکو برای اقتصادی کردن معادن زغالسنگ

0 180

به گزارش سایت خبری- تحلیلی معدن ۲۴، در چند سال اخیر معادن زغالسنگ حال روز خوبی نداشتند . علی رغم ذخیره ۱.۲ میلیارد تنی زغالسنگ ایران، متاسفانه سال گذشته به دلیل کاهش تولید حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن زغالسنگ با ارزش حدود ۶۰۰ میلیون دلار وارد کشور شده است و با وجود تنگناهای ارزی کشور اختصاص ۶۰۹ میلیون دلار ارز به کالایی که ایران دارای ذخایر غنی از آن بوده و می‌تواند صادر کننده این محصول هم باشد، تنها یک علت دارد و آن هم عدم برنامه ریزی و رها کردن این حوزه مهم معدنی در چند سال اخیر.

با توجه به روند کاهشی تولید زغالسنگ حیات صنایع فولاد که با سیستم کوره بلند کار می‌کنند نیز به خطر افتاده است.
نشست هم اندیشی صمیمانه هیات مدیره انجمن زغالسنگ ایران با مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در تاریخ ۲۶ تیر ماه برگزار شد.
در ابتدای جلسه اعضای انجمن زغالسنگ مهم ترین بحران این حوزه را که منجر به منحنی کاهش تولید و افزایش واردات شده است را ضریب قیمت گذاری این محصول اعلام کردند که با قیمت فعلی زغالسنگ هر نوع سرمایه گذاری جدید غیراقتصادی است و اگر قرار است حرکتی در راستای افزایش تولید انجام شود یک راه حل بیشتر ندارد و آن هم اقتصادی کردن تولید به منظور جذب سرمایه است.

** برنامه‌های صدر تامین برای اقتصادی کردن تولید زغالسنگ

در ادامه، دکتر نادری مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین با توجه به اینکه هلدینگ صدر تامین بزرگترین مصرف کننده زغالسنگ است، اعلام آمادگی خود را برای همکاری با انجمن زغالسنگ در قالب برنامه های میان‌مدت و بلندمدت در جهت افزایش تولید از معادن فعلی و همچنین تجهیز و راه اندازی معادن جدید با اقتصادی کردن تولید زغالسنگ اعلام کرد.
همچنین موارد ذیل به عنوان سرفصل های همکاری هلدینگ صدر تامین و انجمن زغالسنگ ایران مورد تایید قرار گرفت:
۱- با توجه به اینکه تجهیز معادن زغالسنگ جدید با قیمت فعلی اقتصادی نیست و به این دلیل سرمایه گذاری و آماده سازی های معادن جدید تعلیق شده است، لذا لازم است در جهت جذب سرمایه در این بخش فرمول قیمت گذاری از ۲۶.۵ درصد فعلی تجدید نظر شود.
۲- ایجاد ارزش افزوده در زنجیره انتهایی ذوب آهن و اختصاص سهمی از این افزایش ارزش به جهش تولید در معادن زغالسنگ.
۳- پیشنهاد مدل‌های مختلف همکاری قابل اجرا جهت سرمایه‌گذاری در آماده سازی معادن زغالسنگ که بخش اصلی نقدینگی مورد نیاز در معادن را شامل می شود ، به اعضا هیات مدیره انجمن محول شد.
۴- افزایش تولید حاصل از این سرمایه گذاری، راه حل کوتاه مدت و اجرایی برای معادن کوچک مقیاس و در شرف تعطیلی خواهد بود.
۵- شرکت سرمایه گذاری صدر تامین به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری و مسوول در زمینه شناسایی و حمایت از بخش کارگری و سرمایه انسانی، در این صنعت اعلام شد.
۶- برنامه های حمایتی مانند اعزام نیروهای نخبه برای یادگیری و انتقال تکنولوژی های‌تک یا حمایت از طرح های تحقیقاتی که هر یک چالش های موجود در یکی از مجموعه های بزرگ زغالسنگی در کشور هستند (مانند گوگرد زدایی ، روش‌های جدید فرآوری خشک و … )، از جمله بسته های حمایتی پیشنهادی در شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین عنوان شد .

در پایان مقرر شد در جلسات بعدی با حضور انجمن زغالسنگ ایران و زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری صدر تامین، چالش‌ها بررسی و راهکاری اجرایی مطرح و در مورد آن تصمیم گیری شود.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.