محدوده فعلی نرخ مس، سرمایه گذاری ها در جهت توسعه معادن را غیرقابل توجیه می کند

0 64

معدن۲۴: در حالی که قیمت جهانی مس از ترازتاریخی خود فاصله قابل توجه و در حدود ۳۰۰۰ دلاری گرفته و حتی با کاهش های پی در پی ترس افت به زیر ۷۰۰۰ دلار را به جان معدن کاران و غول های جهانی تامین کننده انداخته است، مدیر عامل شرکت Frreport به عنوان بزرگترین تامین کننده مس ایالات متحده گزارشی را در جلسه با سهام داران این شرکت ارایه کرده است که نکات قابل تاملی دارد!
مدیرعامل فری پورت در گزارش خود به سهامداران گفته که تقاضای فیزیکی مس قوی بوده اما از طرفی، قیمت فعلی نیز توسعه و ظرفیت سازی مس را غیرقابل توجیه کرده است. لذا با توجه به موجودی پایین انبارها، انتظار دارد قیمتهای فعلی پایدار نمانده و افزایش یابد.
او در این گزارش به چند نکته مهم اشاره کرده که نشان دهنده وضع مناسب تقاضای جهانی فلز سرخ بوده اما قیمت پایین آن موجب شده تا سرعت سرمایه گذاری در این بخش کند شود. در گزارش او به موارد زیر اشاره شده است:
۱-انتظار رشد تقاضای مس جهانی از ۲۵ میلیون تن فعلی به ۵۰ میلیون تن در سال ۲۰۳۵
۲-با انتقال دنیا به سوی انرژیهای تجدیدپذیر، شکاف میان عرضه و تقاضای مس بسیار باز خواهد بود.
۳-بازیافت مس توان عرضه کافی برای تامین نیاز بازار را ندارد.
۴-در صورت عدم رشد تولید مس به میزان قابل توجه، دنیا با چشم انداز ۲۰۵۰ در موضوع کربن خنثی خداحافظی می کند.
۵- ۶۵ درصد مس دنیا در انتقال برق مصرف می شود. مصرف مس در خودروهای برقی ۴ برابر احتراقی است و انرژی های تجدیدپذیر ۴ تا ۵ بار بیش از نیروگاه حرارتی مس مصرف می کنند!
۶- ۲۲ درصد هزینه تمام شده مس انرژی و ۲۸درصد منابع انسانی است. این شرکت با فروش ۵.۴ میلیارد دلاری در سه ماهه دوم سال معادل ۸۰۰ میلیون دلار سود خالص داشته و به منظور تقویت سهام، ۵ میلیارد دلار سهام خود را از سرمایه گذاران خریداری کرده و به این موضوع ادامه خواهد داد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.