ایران و ارمنستان در مسیر گسترش روابط

0 96

معدن۲۴:رییس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به همراهی و همکاری ایران و ارمنستان در زمینه های مختلف، در مسیر توسعه و گستری روابط اقتصادی و تجاری قرار داریم.

«علیرضا پیمان‌پاک» در کارگروه مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که به نتیجه رسیده توافق در زمینه ایجاد زنجیره تامین مصالح ساختمانی، مواد غذایی از تولید تا عرضه به صورت مشارکت با روسیه است که تا هفته های آینده به امضا خواهد رسید.

وی با اشاره به توافقات پولی و بانکی تصریح کرد: یکی از موضوعات که تا هفته آینده به نتیجه خواهد رسید ساختار جایگزین تضمین بانکی است که با تغییراتی در فرآیند تبادل، شرکت های صادرکننده کالا در ارمنستان به ملت بانک معرفی می شوند و پس از اعتبارسنجی، در صندوق ضمانت صادرات اعتبارنامه صادر می شود و تجار ایرانی نیز برای صادرات کالا به ارمنستان از همین مسیر مورد تایید قرار می گیرند.

پیمان پاک با اشاره به موضوع همکاری های معدنی تصریح کرد: یکی از مجموعه های معدنی کشور توافقاتی انجام شده و از ارمنستان کنسانتره خریداری می کنند و برای اکتشاف نیز آماده سرمایه گذاری و مشارکت هستند.

وی در خصوص خدمات فنی و مهندسی نیز گفت: در حوزه جاده سیسیان که مناقصه آن برگزار می شود بزرگترین شرکت های ایرانی شرکت کردند که با توجه به تجارب گسترده ای که در زمینه تونل سازی و پل سازی دارند، توافق در این مسیر با ارمنستان بسیار مورد اهمیت است.

وی افزود: مسیر سیسیان استراتژیک است زیرا دسترسی به روسیه و گرجستان در شمال را فراهم می کند و می تواند جایگزین مناسبی برای جمهوری آذربایجان باشد و دولت سیزدهم برای به نتیجه رسیدن پروژه پیگیر خواهد بود.

رییس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: در زمینه های سد سازی، ساختمان دانشگاه معماری ارمنستان، احداث شهرک های صنعتی، پذیرش هیات های تجاری آمادگی همکاری وجود دارد.

وی در خصوص راه اندازی مرکز تجاری ایران در ارمنستان، اظهار داشت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده و بیش از ۸۰ شرکت برای حضور در این بخش انتخاب شده ان تا پس از تجهیز طی روزهای آینده،‌ نمایشگاه دائمی خود را برگزار کنند.

پیمان پاک با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و ارمنستان افزایش داشته است، تصریح کرد: در صورت تجدید نظر در عوارض گمرکی به ویژه با تفاهم با اوراسیا، درخواست کاهش یا حذف عوارض را داریم.

وی افزود: با توجه به اینکه توسعه تجارت و روابط اقتصادی در دستور کار دو کشور قرار دارد در صورتی که بخش لجستیکی به اندازه نیاز کاربردی نشود، مسیر توسعه روابط سخت خواهد بود.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص تهاتر نیز گفت: پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است با وجود اینکه ایران طی ماه های اخیر رکورد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تهاتر با کشورهایی مانند ترکیه، چین و هند را به نتیجه رسانده است و به زودی در این بخش با پاکستان نیز همکاری خواهد داشت اما با ارمنستان به نتایج دلخواه دست نیافته است.

در این کارگروه، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان نیز با بیان اینکه می توانیم در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری به پیشرفت دست یابیم، خاطرنشان کرد: در پنج ماهه سال جاری میلادی ۳۹.۳ تجارت میان ایران و ارمنستان افزایش داشته و به ۲۴۵ میلیون دلار رسیده است که این رشد ادامه دار خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه روند تهاتر ایران و ارمنستان راضی کننده نیست، خاطرنشان کرد: کاهش عوارض جاده‌ای از سوی وزارتخانه‌های مربوطه در دست بررسی است و پس از جمع آوری نقطه نظرات آنها، در یک ماه آینده به تصویب دولت خواهد رسید.

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به اهمیت شهرک های صنعتی مشترک برای این کشور، تصریح کرد: راه اندازی کریدور شمال – جنوب برای ما مهم است که برای تکمیل آن نیازمند مساعدت ایرانیان نیز هستیم و از سوی دیگر از احداث جاده سیسیان از سوی شرکت های ایرانی بسیار استقبال می کنیم.

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان در خصوص توسعه حمل و نقل دریایی، تاکید کرد: حمل و نقل از دریای خزر در دست بررسی است و برای بارگیری از بندرهای ایران به روسیه نیز نیازمند فراهم شدن امکانات و همکاری هستیم تا بتوانیم از این مسیر امن برای مبادله کالا به این کشور و آسیای میانه بهره مند شویم.

وی با اشاره به آمادگی ارمنستان در زمینه تولید مشترک دارو میان دو کشور، تصریح کرد: شرکت‌های داروسازی ایرانی می توانند با همکاری شرکت های در خصوصو تولید دارو و تجهیزات پزشکی اقدام کنن و از این طریق در بازار اوراسیا حضور فعال داشته باشند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.