لزوم توافق قیمت پایه بورس کالا از طریق مذاکره واحدهای تولیدی زنجیره فولاد و انجمن‌های تخصصی

0 967

 

با توجه به تصمیم دولت به عدم قیمت‌گذاری دستوری، لازم است توافق قیمت پایه بورس کالا از طریق مذاکره واحدهای تولیدی زنجیره فولاد و توافق انجمن‌های تخصصی انجام و حسب مقررات، به تایید بورس کالا برسد.

به گزارش معدن۲۴، خلاصه جلسه امروز با انجمن سنگ آهن ایران و اتاق بازرگانی به شرح زیر است:

۱- شرکت‌های تولید گندله اعلام کردند که مازاد عرضه در بازار داخلی و افت قیمتهای جهانی سنگ آهن باعث شده که حاشیه سود واحدهای گندله سازی از محدوده ۲۹ درصد به تنها سه درصد کاهش یابد و لازم است کف قیمت مشخصی برای قیمت کنسانتره آهن و گندله در کشور و بورس کالا در نظر گرفته شود.

۲- پیشنهاد انجمن سنگ آهن ایران در نظر گرفتن قیمت پایه بورس کالا برای کنسانتره آهن (معادل ۲۱ درصد شمش فولاد، گندله آهن ۳۰ درصد شمش فولاد و آهن اسفنجی ۶۰ درصد شمش فولاد) به کمیته مدیریت بازار ارایه گردید.

۳- بهدپیشنهاد فولادسازان و انجمن فولاد، طبق اعلام بورس کالا برای کنسانتره آهن ۱۷.۷ درصد شمش فولاد، گندله ۲۶.۶ درصد و آهن اسفنجی ۵۳.۱ درصد ارائه شده است.

۴- پیشنهاد بورس کالا با توجه به شاخصهای قیمت سایر کشورها، در نظر گرفتن ضریب کنسانتره آهن ۲۲ درصد شمش فولاد، گندله ۲۷ درصد و آهن اسفنجی ۶۶ درصد بود.

در نهایت مقرر شد انجمن‌های زنجیره فولاد از سنگ آهن تا تولیدکنندگان شمش و پایین‌دست (میلگرد و ورق و …) طی جلسات مشترک در هفته آتی، یک فرمول قیمت پایه را با ضرایب مشخص تعیین و برای تصویب هیات مدیره بورس کالا، به آن شرکت ارسال کنند.

با توجه به عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا، سیاست فعلی وزارت صمت، عدم ورود به موضوع قیمت گذاری دستوری و تعیین ضرایب توسط دولت بوده و لازم است توافق قیمت پایه بورس کالا از طریق مذاکره واحدهای تولیدی زنجیره فولاد و توافق انجمنهای تخصصی انجام و حسب مقررات، به تایید بورس کالا برسد.
پایان خبر//////

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.