تحریم، چالش اصلی معدن و صنایع معدنی

0 114

معدن۲۴:مهدی کرباسیان، رئیس اسبق هیئت عامل ایمیدرو تحریم‌های موجود بر علیه ایران، بوروکراسی و سایه اندازی سیاست بر اقتصاد را از عوامل مشکل‌زا در حوزه مدیریت معدن و صنایع معدنی می‌داند.
مسعود کرباسیان، رئیس اسبق هیئت عامل ایمیدرو در رابطه با سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: در مقایسه کلان با سایر حوزه های صنعتی بایستی اذعان کرد حوزه معدن روند توسعه‌ای کندی را طی می‌کند. از جمله عوامل تاثیرگذار در اینباره نیاز بازارهای داخلی و خارجی بوده که خوشبختانه در این حوزه سودآوری آن در حدی بوده که طی چند سال گذشته توان سرمایه گذاری را به ارمغان آورده است. باید پذیرفت که در امر سرمایه گذاری در کشور عقب هستیم. در حوزه معدن و صنایع معدنی نیز هرچند سرمایه گذاری‌های صورت گرفته با هدف گذاری‌های موجود مطابقت ندارد، ولیکن تلاش مدیران برای توسعه‌ این حوزه و تکمیل طرح‌های نیمه تمام موثر واقع شده است.

چالش مهم پیش روی مدیران
وی در باره چالش‌های پیش روی مدیران تصریح کرد: مهمترین چالش پیش روی مدیران که سابقه طولانی دارد بوروکراسی، مقررات روزمره و سایه اندختن سیاست‌های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بر اقتصاد است که طی چند ماه اخیر به طور جدی موجب شده تولید و صادرات با مشکل مواجه شوند. اصلی ترین چالش بخش اقتصاد که دیگر حوزه‌های کشور را نیز درگیر کرده، مسئله تحریم است که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با به کار گیری درایت و عقلانیت لازم به یک جمع بندی مثبت با ۱+۵ برسیم و نهایتا بتوانیم از این پیچ سخت عبور کنیم و کشور در مسیر توسعه و سرمایه گذاری قرار بگیرد. بدیهی است اگر این چالش جدی برطرف شود، ضعف مدیریت و ناکارآمدی و مشکلاتی که بعضا ارتباطی با تحریم ندارند خود را نشان خواهند داد و دولت و سیاست گذاران حوزه اقتصاد دیگر نمی‌توانند پشت دیوار تحریم پنهان شوند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.