ابر چالش های فولادسازی ایران از چند دیدگاه متفاوت

0 346

معدن۲۴: نهین دوره کنفرانس بین المللی استیل پرایس این هفته در هتل المپیک تهران با حضور بزرگان معدن و فولاد ایران برگزار شد. با توجه به موضوع این رویداد با عنوان” بازار مواد اولیه و فولاد: فرصت ها و تهدیدها در شرایط سخت” سخنرانان اصلی این همایش به بررسی چالش های موجود فولادسازی ایران و ارائه راه حل از دیدگاه خود پرداختند.

سیدرضا محتشمی‌پور، معاون معدنی وزارت صمت در نهمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس عنوان کرد:‌ ظرفیت تولید غیرفعال صنعت فولاد امروز ۲۵ درصد است. مهم‌ترین گلوگاه صنعت فولاد کمبود انرژی است و رشد بخش معدن از سایر بخش‌های زنجیره پایین‌تر بوده است.

وی افزود: در سال‌جاری تامین انرژی بیشتر از سال گذشته بوده و چالش افت تقاضا به دلیل سیاست مسکن تاثیر منفی روی زنجیره فولاد داشته است. مهم‌ترین موضوع بازار صادراتی، متاثر از رفتار کشور چین است که با تجدید نظر در بخش مسکن، موجب نوساناتی در بازار شده است.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان در این همایش عنوان کرد:

نگاه به زنجیره فولاد باید به توسعه پایدار باشد. علیرغم رکود بازارهای جهانی و ظرفیت استفاده نشده ۵۰۰ میلیون تنی، هند و ایران در ۱۰ کشور اول بازار شاهد رشد تولید بوده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال میلادی شاهد رکود بیشتر در بازارهای جهانی فولاد باشیم.

وی افزود: در پایین‌دست زنجیره فولاد شاهد روند نزولی هستیم و نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری در بخش فولادسازی نسبت به بالادست زنجیره هم‌چون کنسانتره، گندله و آهن‌اسفنجی هستیم.

مدیرعامل فولادمبارکه گفت: کیفیت‌های کیفی سنگ‌آهن نیاز به ارتقا دارد و همه جای کشور این ارتقا یکسان نیست. سیاست‌گذاری در زنجیره توسط دولت با مدیریت مجوزها و حفظ اهلیت و عرضه‌های معادن باید صورت پذیرد.

او ادامه داد: صنعت فولاد کشور دچار چالش جدی حمل و نقل در حوزه های هزینه حمل، و واگن‌های دردسترس است. تولید فولاد به دلیل پراکندگی سنگ‌آهن متحمل هزینه حمل ۱۰۰ دلاری است که خود از دلایل اصلی عدم‌رقابت‌پذیری به شمار می‌رود.

وی افزود: اهداف اعلام شده رسیدن به عدالت، بهره‌وری و کارآمدی بیشتر با واگذاری و حفظ اهلیت هم‌چنان به طور کامل محقق نشده که از طبعات آن بالارفتن قیمت بالادست است. زنجیره تامین مواداولیه تولید فولاد نیازمند مدیریت موثر، سریع‌تر، اقتصادی‌تر، کیفی‌تر، قراردادهای بلندمدت، سرمایه‌گذاری مشترک و… دارد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به انتظار شرایط برد-برد در صنعت فولاد گفت: ذینفعان متعدد زنجیره فولاد، انتظارات متفاوت دارند. سرمایه‌گذار، دولت، معدندار، جامعه، تامین‌کننده، محیط‌زیست و… ذینفعان گوناگون زنجیره با انتظارات متضاد هستند که باید برآیند این حوزه به سمت دست‌آورد برد-برد برود.

طیب‌نیا با اعلام اینکه توجه و نگاه به مشکلات و چالش های زنجیره ارزش فولاد و حل آنها از منظر پایداری، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی از جمله الزامات صنعت فولاد پایدار است، گفت: ضروری است به جای اینکه در صنایع معدنی یک جمع متکثر باشیم، یک کل منسجم باشیم.

وی در پایان افزود: فرهنگ ایرانی فرهنگ تک‌روی نیست. نگاه ملی باید مقدم به نگاه بخشی، منطقه‌ای و جزیره‌ای شود. به جای اینکه فقط به دوره مدیریت خودمان فکر کنیم، منافع کلان و بلندمدت کشور را هم ببینیم.

اقتصاد جهانی آماده عرضه و تقاضای فولاد بیشتر نیست

 ابوتراب فاضل، مدیرعامل هلدینگ صنایع و معادن غدیر در نهمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس گفت:  شرایط فولاد جهان از شرایط طلایی دو سال گذشته فاصله گرفته و ریسک در حوزه تقاضا، عرضه و تولید افزایش پیدا کرده است.

نفت و پتروشیمی شاهراه اقتصادی و صنایع معدنی و فولاد به مثابه کنار گذر این شاه‌راه است که در آینده نزدیک تبدیل به شاهراه اصلی می‌شود.

فاضل ادامه داد: از مسوولان انتظار سیاست‌گذاری‌های دقیق‌تری داریم. تولید آهن‌اسفنجی وابسته به مصرف گاز است و امروز چالش گاز لطمه به این حوزه می‌زند و حکمران باید به این موضوع در سیاست‌گذاری توجه کند.

مهران محجوب‌نژاد، معاون برنامه‌ریزی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک در این  کنفرانس به ارائه آماری:

 

مقایسه تولید محصولات  زنجیره فولاد کشور در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

پیش‌بینی ظرفیت و تولید در سال ۱۴۰۱

پیش‌بینی ظرفیت و تولید زنجیره پایان ۱۴۰۴

موازنه زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا فولاد خام در افق ۱۴۰۴

وضعیت کل مجوزهای صادر شده ۱۴۰۱

برآورد مصرف فولاد خام در افق ۱۴۰۴

سرمایه لازم برای تحقق مصرف در افق ۱۴۰۴ 

پرداخت.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.