خداحافظی خریداران سرمایه‌‌‌ای با مس و آهن‌‌‌اسفنجی

0 242

معدن۲۴:معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌‌‌ای بورس‌کالای ایران را ملزم به محدود کردن خریداران آهن‌‌‌اسفنجی و کاتد مس کرد. ظرف هفته‌‌‌های اخیر با توجه به برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه در زمینه کاتد مس و آهن‌‌‌اسفنجی، رینگ بازار فیزیکی بورس‌کالا برای این دومحصول با التهاب فراوانی همراه بود، به‌‌‌نحوی که متقاضیان نسبت به خریدهای هیجانی و رقابت قابل ملاحظه قیمتی در این بازار اقدام می‌‌‌کردند.

بخشی از رقابت غیرمنطقی قیمتی در بازار این محصولات از سوی خریداران سرمایه‌‌‌ای و با هدف تبدیل نقدینگی به کالا در شرایطی که نرخ ارز در بازار داخل سودای صعودی دیگر دارد، انجام می‌‌‌شد. در این شرایط ورود سیاستگذار به این عرصه و استفاده از ابزار مدیریت تقاضا راهکار درستی بود که بالاخره وزارت صمت، به سراغ آن رفت تا از التهابات بیشتر در این بازارها که در ادامه به التهاب در بازار محصولات بعدی زنجیره نیز منجر می‌‌‌شد، جلوگیری کند.  

در حالی که قیمت‌‌‌‌گذاری دستوری و وضع سقف قیمتی سیاستی نادرست و شکست‌خورده در تنظیم بازارهای کالایی است، مدیریت عرضه و تقاضا جزو ابزارهای مهم در اختیار سیاستگذار برای جلوگیری از بحران در زمان التهاب در هر بازاری است. در شرایطی که فعالان بازار احتمال بروز جهش دیگر در نرخ ارز را می‌دهند و به این ترتیب قصد تبدیل نقدینگی به کالا برای در امان ماندن از تبعات تورمی را دارند، حذف متقاضیان سرمایه‌‌‌ای از بازار مواد اولیه می‌‌‌تواند مانع رشد غیرمنطقی هزینه تولید محصول نهایی در کشور شود.

 

منبع کانال انجمن مس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.