بیش از یکهزار کارگر همچنان چشم انتظارند

آخرین خبرها از مزایده بزرگترین معدن کرومیت کشور در جنوب کرمان

0 1,427

معدن ۲۴:معدن کرومیت آسمینون واقع در شهرستان منوجان در جنوب کرمان که بزرگترین معدن از این نوع در کشور محسوب می‌شود پس از خلع ید از بهره‌بردار قبلی اکنون به گفته مسئولان صمت برای دومین‌بار به مزایده گذاشته شده و اگر تا اواسط آذرماه فرد دیگری در مزایده شرکت نکند دولت آن را به شرکتی واگذار خواهد کرد.

معدن کرومیت آسمینون در منوجان طی ۲ سال بارها توسط بهره‌بردار معدن به دلایل مختلف تعطیل می شد یا صدای اعتراض کارگرانش همواره بالا بود به طوری که چند نوبت به تجمع گسترده و حتی راهبندان مسیر ارتباطی کرمان به هرمزگان نیز انجامیده بود.

این معدن آخرین بار خرداد امسال به دلیل نقض تعهدات و وعده های شرکت بخش خصوصی متولی معدن و موافقت نکردن کارگران با شرایط قرارداد از جمله ۶ ماهه و سه ماهه بودن قراردادها تعطیل شد؛ درواقع بهره بردار بخش خصوصی معدن را به این بهانه تعطیل کرد و بعد از آن بود که مقدمات خلع ید بهره بردار نیز به همت دولت آغاز شد تا وضعیت نابسامان کارگرانی که در شرایط سخت کار می کردند، به دست یک فرد بخش خصوصی که بارها وعده حل مشکلات کارگران را داده بود اما به وعده هایش عمل نمی کرد، همانطور ادامه پیدا نکند.

در نهایت با ورود رییس جمهور و پیگیری مسئولان مختلف استان، کشور و نیز تایید در شورای عالی معادن کشور اواسط مرداد بهره بردار معدن خلع ید شد؛ خبری که نه تنها متولی بخش خصوصی معدن که خیلی های دیگر نیز انتظار نداشتند این اتفاق بیفتد اما دولت برای حل مشکلات کارگران این اقدام را که در حوزه معادن کشور تاکنون رخ نداده یا نادر بوده، رقم زد.

معدن کرومیت آسمینون جزو راهبردی ترین معادن فلز کرومیت کشور و منطقه خاورمیانه به شمار می رود و نقش مهمی در تولید فولاد کشور دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت و سرنوشت مزایده این معدن گفت: ۱۷ مهر این معدن در مزایده قرار گرفته بود که ۱۳ شرکت اسناد را از سایت دانلود کرده و تحویل گرفته بودند اما در نهایت هیچکدام اسنادی بارگذاری نکردند و تحویل ندادند که به این دلیل برای ایجاد فرصت برای حضور شرکت های بیشتری این مزایده تمدید شد.

مسلم مروجی افزود: دومین بار مزایده طی ۲۵ آبان تمدید شد و ۱۷ شرکت اسناد مربوطه را دانلود کردند و تحویل گرفتند که تا اواسط آذر فرصت دارند اسناد را تحویل بدهند و بارگذاری کنند.

وی ادامه داد: معدن کرومیت آسمینون منوجان مجموعه بزرگی محسوب می شود و حجم کاری آن هم گسترده است بنابراین هر شرکتی توان پیشقدم شدن و فعالیت در این بخش را ندارد.

مروجی با بیان اینکه در این باره بارها با شرکت های بزرگ معدنی مذاکراتی داشته ایم اضافه کرد: این شرکت های مهم برای حضور در مزایده معدن کرومیت منوجان پیشقدم نشدند و در نتیجه شرکت های دیگری حضور مقدماتی خود را با گرفتن اسناد اعلام کردند.

وی یادآور شد: اینک فقط ۱۷ شرکتی که اسناد را تحویل گرفته اند می توانند در مزایده شرکت کنند و تا نیمه آذر فرصت دارند با تحویل اسناد و بارگذاری آن شرکت خود را در مزایده نهایی کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان تاکید کرد: اگر تا پایان زمان مزایده هیچکدام از این شرکت ها در مزایده حضور پیدا نکنند دولت خارج از مزایده معدن را به شرکتی دارای صلاحیت واگذار می کند.

این معدن تا پیش از خلع ید بهره بردار قبلی یکهزار و ۲۰۰ کارگر داشت که اینک از بیمه بیکاری استفاده می کنند و فرآیندهای پرداخت بیمه آنان نیز به همت مدیران متولی با سرعت انجام شد؛ اما این کارگران چشم انتظارند تا وضعیت معدن بزودی تعیین تکلیف شود و بتوانند در شرایط کار مناسب به کار ادامه دهند.

منبع ایرنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.