کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی سنگ آهن و فولاد:

رشد پایدار نرخ جهانی سنگ آهن/پیش بینی افزایش قیمت فولاد

0 859

تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی سنگ آهن و فولاد گفت: معتقدم به احتمال زیاد قیمت متوسطی بین ۹۵ تا ۱۰۰ دلار را تا پایان سال میلادی که همین قیمت فعلی سنگ‌آهن است را خواهیم داشت.

 

کیوان جعفری طهرانی‌ در گفت‌وگو با خبرنگار معدن۲۴ افزود: تا پیش از برگزاری نشست کنگره خلق چین در ماه اکتبر گذشته و انتخاب مجدد آقای «شی جین پینگ» برای دور سوم ریاست جمهوری، قیمت سنگ آهن در محدوده ۹۳ دلار بود که این روزها از آن نرخ تجاوز کرده است.

وی گفت: تحلیلگران داخلی و بین‌المللی و حتی بانک‌های بین‌المللی پیش‌بینی می کردند که پس از نشست ۵ ساله کنگره خلق چین که جهت انتخاب رئیس جمهور همیشه در ماه اکتبر برگزار می گردد، قیمت سنگ آهن کاهش یافته و حتی برخی بانک ها نرخ ۷۰ دلار را مطرح می کردند؛ با این حال برخلاف دیگران پیش بینی کردم که شاهد افزایش قیمت سنگ آهن خواهیم بود.

جعفری طهرانی ادامه‌داد: اعتقاد داشتم این افزایش قیمت به صورت لحظه ای اتفاق نخواهد افتاد و طی دو ماه و نیم باقی مانده تا پایان سال جاری میلادی نرخی بین ۹۵ تا ۱۰۰ دلار محقق خواهد شد که در حال حاضر اتفاق افتاده است.

وی خاطرنشان‌کرد: برخلاف عده‌ای که پیش بینی می کردند اگر آقای شی جین پینگ مجددا انتخاب شود تولید و مصرف فولاد و وضعیت اقتصادی چین سیر نزولی خواهد گرفت و سیاست کووید صفر سختگیرانه‌تر خواهد شد، اما پیش بینی کردم که چین از سیاست کووید صفر عقب نشینی می کند و دیدیم که در طول دو الی سه هفته گذشته این اتفاق رخ داد و اعلام شد که این سیاست به‌تدریج کاهش خواهد یافت هر چند شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین بوده ایم و چین در صدد یافتن راه حلی است تا بطور همزمان با کنترل این بیماری بتواند اقتصاد بیمار خود را نجات دهد.

 

تحلیل‌گر ارشد بازارهای بین‌المللی سنگ آهن و فولاد بیان‌داشت: چین اعلام کرد در ماه مارس ۲۰۲۳ که همزمان با نشست سالیانه کنگره‌ خلق چین است، همه چیز به وضع عادی بازخواهد گشت، همچنین در روز جمعه سه هفته پیش اعلام شد که لاک‌داون (قرنطینه) ورودی از ۱۰ روز به هفت روز کاهش خواهد یافت.

وی، موضع گیری شدید چین درخصوص مساله تایوان را یادآور شد و با اشاره به تصمیم این کشور برای تبدیل ارتش خود به یک ارتش پرقدرت، تصریح‌کرد: این مسائل سبب می شود تا با افزایش مصرف فولاد، قیمت فولاد تا حدودی افزایش یابد و این موضوع را بیش از یک ماه قبل پیش بینی کرده بودم.

جعفری طهرانی اظهار داشت: در نشست ویژه کنگره خلق چین نیز شاهد اخراج آقای «هو جینتائو» رییس جمهوری پیشین این کشور از جلسه بودیم، زیرا استقلال نسبی ۱۰ ساله تایوان از زمان وی به دست آمد و آقای شی جین پینگ وی را مسوول این استقلال نسبی تایوان می‌دانست و این موضوع را نیز در تحلیل های قبلی ام پیش بینی کرده بودم.

وی گفت: من همچنان بر موضع قبلی خود ایستاده ام و معتقدم که امکان افزایش قیمت سنگ آهن وجود دارد و نرخ ۹۵ تا ۱۰۰ دلار را پیش بینی کرده ام و به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی قیمت متوسطی که همین قیمت فعلی سنگ‌آهن است را خواهیم داشت.

** کمبود انرژی در جهان و روی اوردن مجدد کشورها به استفاده از زغال سنگ

کارشناس بازارهای بین‌المللی فولاد در ادامه در خصوص وضعیت مصرف و تقاضای زغال سنگ در جهان، افزود: همه کشورهای ابرقدرت اقتصادی اکنون از مواضعی که پیش از این در خصوص کاهش مصرف زغال سنگ داشته‌اند، عقب نشینی کرده اند.

وی گفت: این مساله متاثر از جنگ روسیه و اوکراین است و شاهد بودیم که بازار انرژی عقبگردی به سمت زغال سنگ داشت و از جمله در آلمان و هند مصرف این ماده معدنی بسیار بالا رفت.

جعفری طهرانی بیان داشت: معتقدم عقبگرد آقای شی جین پینگ در نشستی که با آقای بایدن (رییس جمهور آمریکا) در اندونزی داشته و همچنین نشست وی با نخست وزیر استرالیا بر همین اساس بوده است.

وی ادامه‌داد: امروز چین معتقد است که باید سیاستی را در پیش بگیرد که طی آن رقبای سیاسی و اقتصادی اش را نزدیکتر به خودش نگه دارد و نشست با نخست وزیر استرالیا نیز به دلیل نیاز چین به زغال سنگ بوده است و بر همین اساس صادرات زغال سنگ به چین افزایش خواهد یافت.

تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی سنگ آهن و فولاد یادآور شد: امروز قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی نزولی است و اتفاق عجیبی که افتاده این است که قیمت زغال حرارتی از زغال کک شو پیشی گرفته که بی سابقه است.

وی اظهار داشت: این مساله به مشکل کمبود انرژی در جهان و بازگشت کشورها به استفاده از زغال در نیروگاه ها و منابع تولید انرژی شان باز می گردد.

 

 

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.