دبیر انجمن سنگ آهن ایران تاکید کرد:

لزوم تغییر نگرش از تقاضا به عرضه‌محور در اکتشافات کشور

0 216

معدن۲۴:دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: فعالیت های ما در بخش توسعه صنعتی به ویژه در صنایع پایین دست، باید مبتنی بر یک سیاست کلان عرضه محور بخش معدن باشد؛ اما امروز برعکس آن صادق است. 

 «سعید عسکرزاده»‌ در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: نگاه ما در کشور به بخش معدن همواره فرع بوده و نه اصل، به‌طور مثال اگر در طرح جامع فولاد به سنگ آهن می‌پردازیم، به آن به عنوان عاملی از عوامل تولید فولاد نگاه می‌کنیم. 

وی بیان‌داشت: هیچگاه در کشور به اصل بحث معدن و صنایع معدنی نگاه نشده که آن نیز ناشی از یک سیاست بزرگتر است که در نگرش ما شکل گرفته است. 

این مقام صنفی ادامه داد: بر این اساس در بخش معدن، نه به لحاظ اکتشافات شرایط ایده آلی را دنبال کرده ایم و نه توجهی از سمت تصمیم سازان به این بخش شده است. 

وی تصریح‌کرد: معدن هیچ وقت به عنوان یک موضوع مستقل که می‌تواند توسعه محلی مناطق کمتر برخوردار و توسعه سایر صنایع را به دنبال داشته و عامل اشتغال پایدار باشد، مورد توجه سیاستگذاران قرار نگرفته است. 

عسکرزاده اضافه‌کرد: هیچ گاه در کشور سیاستی مبتنی بر توسعه بخش معدن تنظیم نشده است، زیرا عموما به معدن با نگاه تقاضامحور نگاه کرده ایم؛ یعنی ابتدا صنعتی وارد می شده، در آنجا نیاز به یک ماده معدنی پیدا می‌شده و این تقاضا سبب می شده تا برای دستیابی به آن ماده معدی برنامه ریزی کنیم. 

وی گفت: اگر بخواهیم به بخش معدن کشور آن طور که قابلیت دارد و می تواند عامل توسعه باشد نگاه کنیم، لاجرم باید نگاه مان را به عرضه محور تغییر دهیم. 

دبیر انجمن سنگ آهن ایران توضیح داد: به این منظور، باید ابتدا دارایی های مان در عرصه معدن و منایع طبیعی و کل بضاعت این بخش را با نگاه عرضه محور بررسی کنیم و پس از آن، باید به توسعه صنایع مختلف و جذب سرمایه گذار داخلی یا خارجی اقدام کنیم تا ارزش افزوده مد نظرمان ایجاد شود. 

وی تاکید کرد: فعالیت های ما در بخش توسعه صنعتی به ویژه در صنایع پایین دست، باید مبتنی بر یک سیاست کلان عرضه محور بخش معدن باشد؛ اما امروز برعکس آن صادق است. 

پایان خبر////

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.