رقابت جذاب طلا و دلار در ۲۰۲۲/ به طلای ۲۰۲۳ خیلی خوشبین نباشید

0 208

معدن۲۴: بهای جهانی هر اونس طلا در بازار روز جمعه و واپسین روزهای سال ۲۰۲۲ با رشد ۰.۲ دلاری معادل ۱۸۲۰ دلار قیمت خورد تا این فلز گرانبها روزهای آخر سال را بالاتر از تراز ۱۸۰۰ دلاری سپری کند.
اما نگاهی به عملکرد بازار جهانی طلا در ۲۰۲۲ نشان می دهد که طلا در بیشتر سال، تحت فشار فدرال رزرو به سمت کاهش سالانه ۰.۶ درصدی پیش رفت چرا که دلار به عنوان دارایی امن ترجیحی در میان افزایش شدید نرخ بهره فدرال رزرو ظاهر شد. از طرفی شاخص دلار بهترین سال خود از سال ۲۰۱۵ را تجربه کرد و طلا را برای دارندگان ارز گران کرد.
با این حال، با این امید که بانک مرکزی ایالات‌متحده ممکن است سرعت افزایش نرخ خود را کاهش دهد، قیمت طلا از پایین‌ترین سطح بیش از دو سال اخیر در ماه سپتامبر، نزدیک به ۲۰۰ دلار افزایش یافته است و در بهترین فصل خود از ژوئن ۲۰۲۰ بوده است. فدرال رزرو در ماه دسامبر پس از چهار افزایش متوالی ۷۵ واحدی در هر واحد، نرخ بهره را ۵۰ واحد پایه افزایش داد. این بدین معنی ست که نرخ‌های بالاتر، هزینه فرصت نگهداری طلا را افزایش می‌دهد.
تحلیلگران اعتقاد دارند که قیمت طلا در سال ۲۰۲۳ شاهد نوسانات زیادی خواهد بود اما خیلی بالاتر نخواهد رفت، زیرا تحت فشار دلار قوی‌تر و کاهش بازده خزانه‌داری خواهد ماند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.