وقتی که وزارت صمت و بورس کالا در مقابل هم قرار می گیرند/ بورس کالا نامه دفتر صنایع معدنی در رابطه با نرخ ارز محاسباتی را رد کرد

0 124

معدن۲۴: روز چهارشنبه هفتم دی ماه بود که دفتر صنایع معدنی وزارت صمت طی نامه ای به بورس کالا از عدم تایید تغییر نرخ ارز محاسباتی در قیمت پایه محصولات در بورس کالا (محصولات پتروشیمی و فلزات بر اساس دلار بازار توافقی به جای نیمایی) خبر داد. حال امروز ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱ بورس کالا طی نامه ای به کارگزاران بورس عملا نامه وزارت صمت را رد کرده و ذکر شده است که عدم تایید، تصویب فرمول و… در خصوص قیمت پایه محصولات در حیطه وظایف این وزارتخانه نیست.
در نامه مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت آمده بود: «تغییر ترخ تسعیر ارز سبب افزایش قیمت سایر کالاها در شرایط حساس کنونی خواهد گردید… در صورتی که عرضه کنندگان قیمت پایه خود را بر اساس نرخ دلار نیما تا دلار توافقی محاسبه و اعمال نماید، افزایش قیمت در صنایع بالادستی و پایین‌دستی آن محصول دستخوش تغییرات شدید خواهد گردید و این موضوع با تصمیمات دولت محترم، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادهای نظارتی و… مغایرت دارد و تبعات جبران‌ناپذیری را در بر خواهد داشت. لذا هرگونه تغییر در قیمت‌گذاری و تغییر نرخ تسعیر ارز محصولات پذیرش‌شده در بورس کالا مورد تایید وزارت متنوع نمی‌باشد.
حال بورس کالا به این موضوع واکنش نشان داده وطی نامه ای به کارگزاران بورس کالا از رد نامه وزارت صمت صحبت به میان آورده و عملا ذکر شده است که اخبار تایید، عدم تایید، تصویب فرمول و… در خصوص قیمت پایه محصولات در جمله وظایف و اختیارات بورس کالا بوده و سایر نهادها، دستگاه ها قانونا اجازه مداخله در این خصوص را ندارند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.