رقابت زغال سنگ و گاز در سال ۲۰۲۲

0 301

معدن ۲۴:بازارهای زغال سنگ و گاز طبیعی در آخرین روز سال ۲۰۲۲ با افزایش شدید قیمت ها ناشی از بحران جهانی در اثر جنگ روسیه و اوکراین، سال را به پایان رساندند. همچنان منتظر کاهش عرضه‌ هستیم که خود منجر به افزایش بیشتر قیمت ها در سال ۲۰۲۳ خواهد شد. روند کاهشی ارزش فلزات صنعتی و سنگ آهن که در سال ۲۰۲۲ به دلیل سیاست سختگیرانه چین برای مقابله با کووید و ترس از رکود اقتصادی ظاهر شده بود رو به پایان است.
گلدمن ساکس در ارتباط با چشم انداز خود در مورد کامودیتی ها در سال ۲۰۲۳ گفت: علیرغم کاهش اخیر قیمت ها، کامودیتی ها همچنان این سال را با بالاترین سطح قیمت به پایان خواهند رساند.
از منظر بنیادی موضع اکثر کالاها در سال آینده از هر نقطه‌ای (از زمانی که برای اولین بار در اکتبر ۲۰۲۰ ابرچرخه برجسته شد)، بالاتر خواهد بود.
در سال جاری پس از توقف عرضه نفت روسیه به اروپا و آسیب دیدن یک خط لوله اصلی در بحبوحه جنگ در اوکراین، بازارهای جهانی گاز متلاطم شد؛ و کشورهای اروپایی برای اطمینان از عرضه زمستانی، حجم بی سابقه ای از گاز غیرروسی را وارد کردند.
تقاضای اضافی برای گاز طبیعی مایع (LNG) و عرضه محدودتر گاز لوله‌کشی فشار زیادی را بر بازار جهانی وارد کرد و به بحران انرژی دامن زد که باعث شد قیمت گاز به بالاترین حد تاریخی برسد.
معاملات آتی زغال سنگ نیوکاسل در سال ۲۰۲۲ تقریباً ۱۴۰ درصد افزایش یافته است که بزرگترین جهش از سال ۲۰۰۸ است.
در بازار اروپا، قرارداد بنچمارک گاز هلند در ماه¬های آتی با تقریباً ۸ درصد افزایش، سال ۲۰۲۲ را به پایان می‌رساند، اما با افزایش موفقیت آمیز ذخایر گاز توسط اروپا، حدود ۷۵ درصد از بالاترین رکوردی که در اوایل سال مشاهده شد، کاهش یافته است.
معاملات آتی گاز آمریکا بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت و قیمت عمده فروشی گاز هلند تقریباً ۸ درصد افزایش یافت که هر دو برای سومین سال متوالی روند افزایشی داشتند.
از آنجایی که اروپا به واردات LNG برای بازسازی ذخایر گاز در سال آینده پس از زمستان ادامه خواهد داد، انتظار می‌رود که قیمت گاز همچنان بالا بماند، زیرا عرضه‌های جدید محدودی وارد جریان می‌شود.
از بین رفتن کنترل‌های شدید همه‌گیری در چین، به عنوان دومین واردکننده بزرگ LNG در جهان، می‌تواند باعث بهبود اقتصادی و مصرف بیشتر LNG در سال آینده شود.
بین فلزات صنعتی، مس در بورس فلزات لندن در مسیر کاهش ۱۳ درصدی در سال جاری است و آلومینیوم حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است. هر دو فلز در ماه مارس به بالاترین حد از ارزش خود رسیدند.
قیمت سنگ آهن به مقصد چین، که حدود دو سوم عرضه جهانی را مصرف می کند، در سال جاری حدود ۵ درصد کاهش یافته است و با قیمت نزدیک به ۱۱۵ دلار برای هر تن به پایان رسیده است.
تحلیلگران سیتی وضعیت نیکل و روی را برای ۶ تا ۱۲ ماه آینده نزولی و با رشد قوی عرضه پیش بینی می کنند؛ و در مورد سنگ آهن و آلومینیوم انتظار روند صعودی دارند.
بر اساس یادداشتی که ارائه کردند: «انتظار می‌رود سنگ آهن در کوتاه‌مدت قوی باقی بماند که البته این موضوع از روند افزایشی در تسهیلات اعتباری دولت چین قابل استناد است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.