سال سخت تولید در مجتمع آریان فولاد/ بهره برداری از سه خط ذوب القایی با ظرفیت ۳۵۰ هزار تن در سال

0 396

معدن۲۴:صبح امروز دوشنبه دوم بهمن ماه ۱۴۰۱ نشست خبری شرکت آریان فولاد با اصحاب رسانه برگزار شد. بهمن قاسمی مدیرعامل این شرکت در این نشست خبری گفت: مجتمع آریان فولاد در حال حاضر با داشتن دو خط ذوب القایی و یک خط ذوب قوس الکتریکی، جایگاه بزرگترین و بالاترین کارخانه تولید نوردی را در ایران و خاورمیانه دارد که در آینده نزدیک سه خط القایی ۵۰ تن با ظرفیت حدود ۳۵۰ هزار تن در سال هم به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر عامل آران فولاد در این نشست خبری عنوان داشت: مجتمع آریان فولاد با بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در سال ۱۳۸۰ تاسیس و هم اکنون با ۵ خط نورد با ظرفیت بیش از ۲ میلیون تن با بالاترین کیفیت و دارا بودن دو خط ذوب القایی ۲۰ تن و نیز یک خط ذوب قوس الکتریکی ۲۰ تن ضمن اینکه جایگاه بزرگترین و بالاترین تولید نوردی در ایران و خاورمیانه را دارد، سعی می‌کند مقداری از مواد اولیه خود را تولید نماید.

قاسمی افزود: لازم به ذکر است تا اواخر بهار سال آینده نیز امیدواریم سه خط القایی ۵۰ تن با ظرفیت حدود ۳۵۰ هزار تن در سال به بهره برداری برسد هم اکنون نیز پروژه صد در صد قابل بهره برداری با هزینه کرد بیش از ۶۰ میلیون یورو از محل منابع داخلی شرکت آماده بهره برداری است.

قاسمی در ادامه از طرح های در دست اقدام شرکت سخن به میان آورد و  ابراز کرد: آریان فولاد متنوع ترین سبد کالایی کشور از قبیل نبشی، ناودانی، تیرآهن، ریل، میلگرد و ورق کم عرض تا عرض ۶۰ سانتی متر را دارد که تاکنون تا عرض ۴۰ سانتی متر تولید شده و بقیه در دست انجام می‌باشد.

قاسمی افزود: این شرکت در حال حاضر با حدود ۴۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌نماید. هدف گذاری این شرکت در سال جاری تولید یک میلیون تنی بود، اما به دلیل مشکلات عدم دسترسی به برق و گاز در بازه های زمانی مختلف و تعطیلی های متوالی در ۹ ماه گذشته ۶۰۰.۰۰۰ تن انواع محصولات تولید داشته است که پیش بینی می شود تا آخر سال به ۸۰۰.۰۰۰ تن تولید و ۴۰ درصد ظرفیت برسیم .

مدیر عامل مجتمع آریان فولاد در رابطه با پروژه های در دست اقدام این شرکت گفت: افزایش قدرت برق از ۵۷ به ۱۲۴ مگاوات و طرح انتقال آب فاضلاب بویین زهرا از جمله پروژه های در دست اقدام مجتمع می‌باشد که امیدواریم تا آخر سال پایان پذیرفته و در بهار سال ۱۴۰۲ قابل بهره برداری گردند .

گلایه از روند انجام معاملات در بورس کالا

قاسمی در ادامه از روند معاملات در بورس کالا گلایه کرد و بیان داشت: در بورس کالا ابتدایی ترین قانون در تمام دنیا مرجع بودن قیمت پایانی روز قبل برای فعالیت جلسه بعد می‌باشد که متاسفانه توجه نمی‌شود لذا تقاضا می شود مورد نظر قرار گیرد .

بهمن قاسمی، مدیرعامل شرکت آریان فولاد در این نشست افزود: متاسفانه چند نرخی بودن ارز نیز به مشکلات و موانع پیش روی صنعت فولاد افزوده است.

وی ادامه داد: با تاسف بسیار مدیران ارشد سیاستگذاری فولاد از صنعت نورد و شرکت های نوردی بخش خصوصی حمایت مورد انتظار را اعمال نمیکنند و اغلب حمایت ها از شرکت های مرتبط با زنجیره خودشان می‌باشد ،در حالیکه ما ظرفیت نوردی بلا استفاده زیادی را داریم که در نتیجه عدم حمایت بر باد می‌رود.  عدم دسترسی به مواد اولیه روند توسعه این صنعت را کند کرده است.

از اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور مشکل برق و در زمستان نیز کمبود گاز و برق تمام برنامه های تولید و اشتغال و سودآوری را به بحران میرساند که خواهشمندیم رسیدگی حمایتی لازم صورت پذیرد . 

قاسمی ابراز کرد: پیشنهاد می‌کنیم به جای تعطیلی مداوم و روزانه و بلاتکلیفی تمام عوامل به صورت نوبتی شرکت ها را مطابق برنامه یک هفته یا یک ماه یا هر زمانی که شرایط مقدور میدارد متوقف نمایند . هر دولتی معمولا سعی می‌کند یک کار ماندگار و تاریخی انجام دهد ما متواضعانه خواهش و استدعا داریم دولت و جناب آقای رییسی ریاست محترم جمهور مبلغ دستمزد را به حداقل برابری دائمی ۳۰۰ دلار در ماه تثبیت فرموده و مقرر شود در هر موقعیتی از سال حتی به دفعات ( مانند اکثر کشورهای جهان ) بالاترین مبلغ لحظه ای دلار مبنای ادامه دستمزد ماهانه بوده و در صورت پایین آمدن نرخ دلار یا ارز مقرر دستمزد تعدیل نشود .

مدیرعامل مجتمع آریان فولاد در پایان این نشست خبری گفت: ما به هرگونه دستمزد زیر ۳۰۰ دلار اعتراض داشته و از تصمیم گیران میپرسیم : چگونه می پذیرید هموطنتان در حالیکه بر روی اقیانوسی از منابع و معادن ارزشمند غیر قابل توصیف زندگی میکند ، ده دلار در روز در سایه این همه الطاف خداوندی سهم تلاش و کوشش اش نشود ؟

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.