افت دور از انتظار نرخ لیتیوم

0 70

معدن۲۴: در چند سال گذشته، بازارهای لیتیوم به دلیل افزایش بیش از حد تقاضای برای خودروهای الکتریکی، رونق چشمگیری گرفتند. سازندگان خودروهای الکتریکی در میان رشد سریع بازار این خودروها و عرضه محدود لیتیوم برای تامین منابع تلاش کرده‌اند و قیمت‌های کربنات لیتیوم را بیش از شش برابرکرده‌اند. اما قیمت لیتیوم طی چهار ماه گذشته به طرز چشمگیری سقوط کرده و سال ها افزایش را معکوس کرده است.

قیمت کربنات لیتیوم در چین در ماه مارس پس از رسیدن به بالاترین سطح تاریخی ۵۹۵۰۰۰ یوان در هر تن (۸۶۱۷۰ دلار در هر تن) در نوامبر ۲۰۲۲، به ۳۶۲۵۰۰ یوان در هر تن (۵۲۵۰۰ دلار در هر تن) و کمترین میزان در ۱۳ ماه گذشته رسید.

 دو دلیل برای این روند وجود دارد: اول، کاهش تقاضای خودروهای برقی در بازار چین، بازارها را غافلگیر کرده است. بر اساس گزارش انجمن خودروهای سواری چین (CPCA)، فروش خودروهای برقی با باتری خالص و هیبریدی‌های پلاگین، در ژانویه ۶.۳ درصد کاهش یافت که در تضاد با رشد ۹۰ درصدی در سال ۲۰۲۲ بود.

دوم، اخباری مبنی بر اینکه CATL چین، بزرگ‌ترین تولیدکننده باتری‌های لیتیوم یونی در جهان برای خودروهای برقی، شروع به ارائه تخفیف برای باتری‌های خود کرده است، با روند بازارها موافق نبود. حدود دو هفته پیش، CATL  به برخی از خودروسازان چینی، تخفیف هایی را آغاز کرده است.

اما چیزی که واقعاً بازار را تحت تاثیر کاهشی قرار داده است، هجوم عرضه لیتیوم تازه بوده است، با عرضه احتمالی چین، استرالیا و شیلی که احتمالاً قیمت‌ها را حتی بیشتر از این کاهش خواهد داد.

 

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.