با سفر نمایندگان هیات مدیره و دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران به استان هرمزگان محقق شد؛

تسهیل فرایند بارگیری منظم کشتی‌ها / ظرفیت‌سازی برای صادرات گندله شرکت مادکوش

0 69

معدن۲۴:دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران گفت: فرایند بارگیری کشتی‌ها در بندر شهید رجایی منظم و بدون معطلی خواهد شد.
سعید عسکرزاده با اشاره به دیدار خود با مسئولان اداره‌کل بنادر و دریانوری استان هرمزگان در سفر به بندرعباس افزود: در این دیدار مشکلات صادرکنندگان به‌ویژه در زمینه حمل بار محصولات بالادست زنجیره فولاد بررسی شد.
وی با اشاره به قوانین و مقررات موجود کشتی‌های تخلیه بار ادامه داد: طبق قانونی که وجود دارد کشتی‌هایی که از ۴۸ ساعت قبل اعلام کنند، می‌توانند پس از تخلیه بار خود، بارگیری کنند که این فرایند اگر چه در زمانی خلوت بودن اسکله سبب می‌شود کار این کشتی‌ها به سرعت انجام شود اما در شرایط کنونی باعث معطلی غیر قابل برنامه‌ریزی شده و بقیه کشتی‌های منتظر، مشمول دموراژ خواهند شد.
دبیرکل انجمن سنگ‌آهن ایران بابیان اینکه حذف این بند در دستورالعمل‌ جدید، موجب تسهیل بارگیری و برنامه‌ریزی برای صادرکنندگان خواهد شد، تصریح کرد: براین اساس، کشتی‌ها ملزم خواهند شد بعد از تخلیه بار، اسکله را ترک کنند و به انتهای صف لاین‌آپ منتقل شوند تا کشتی‌های دیگر برای بارگیری معطل نشوند.
عسکرزاده در ادامه سفر به استان هرمزگان، به بازدید از مجموعه فولاد مادکوش اشاره کرد و گفت: شرکت مادکوش به روزهای اوج خود بازگشته و به ظرفیت بالقوه تولید خود نزدیک شده که این امر مایه مباهات و افتخار است.
وی هدف غایی مجموعه‌های تولیدکننده حاشیه خلیج فارس و دریای عمان را صادرات و تجارت محصولات فولادی ذکر و تصریح کرد: باید با برنامه ریزی اصولی، دقیق و خارج ازمحدودیت‌های فعلی برای صادرات گندله شرکت مادکوش برنامه ریزی کرد زیرا قطعا گام مهمی در راستای ارزآوری اقتصادی کشور برداشته خواهد شد.
اساسا تاسیس این واحدهای تولیدی فولادی با نگاه صادرات محور بوده و طبیعی است درشرایط نرمال، باید نظام اداری به‌گونه‌ای تسهیل شود که مواد مازاد داخل، در این واحدها به محصولات باارزش افزوده بالاتر تبدیل و صادر شود. واحدهای تولیدکننده محصولات فولادی همچنین باید با افزایش بهره‌وری خود را آماده کنند تا درصورت کمبود مواد اولیه بتوانند بر مبنای واردات مواد اولیه و صادرات محصول تداوم تولید داشته باشند. بنابراین قدم اول آن است که واحدهایی چون مادکوش، فولاد هرمزگان، صبا فولاد و دیگر واحدهای تولیدی را به عنوان تولیدکنندگان صادرات محور به رسمیت بشناسیم و قواعد دست وپاگیر برای آنها وضع نکنیم.

منبع ایروپکس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.