نرخ طلا تا ۲۰۲۵ به ۴۰۰۰ دلار می رسد؟

0 524

معدن۲۴: بهای جهانی طلا در روزهای گذشته به بالای ۲۰۰۰ دلار صعود کرده و همچنان موفق به حفظ این تراز شده است. اما چه عواملی سبب می شود که تا دو سال و نیم آینده قیمت این فلز ارزشمند دو برابر شود؟
پس از فتح قله ۲ هزار دلاری حالا هدف بعدی طلا دستیابی به تراز ۳۰۰۰ دلاری ست که پس از آن لمس قله های ۳۷۴۵ دلاری و ۴۰۸۰ دلاری تا دو سال و نیم آینده متصور است. قیمت فلز زرد در برهه صعودی بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ طی سه سال در دو بازه مختلف ۱۳۰ و ۱۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. اگر کف قیمتی ۱۶۴۵ دلاری را برای سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته و در این دوره مشابه افزایش ۱۴۰ درصدی طی سه سال را اعمال کنیم، بهای طلا در اکتبر ۲۰۲۵ به ۳۹۴۸ دلار خواهد رسید.
پس از اوج گیری قیمت در سال ۲۰۰۵ و به فاصله سه سال از آن یعنی سال ۲۰۰۸ که موجب رکورد شکنی تاریخی ۲۸ ساله قیمت طلا شد، حالا به نظر می رشد که باید شاهد یک دوره سه ساله طلایی دیگر بود.
بعد از تناب بین ۵۶۰ تا ۱۰۳۰، شاخص صنعتی داو جونز طی ۵ سال به ۲۷۳۰ دلار رسید. مس که برای سال ها بین ۴ تا ۸ هزار دلار معامله می شد طی دو سال به بالای ۱۰ هزار دلار جهش پیدا کرد و نفت که تا سه دهه بین ۱۱ تا ۴۰ دلار به فروش می رفت طی ۴ سال به ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسید.
همه این ها عوامل و شواهدی ست که نباید از دو برابر شدن بهای طلا تا ۲ سال آینده شگفت زده شد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.