ایجاد قطب تحقیقاتی آلومینا در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی

0 540

معدن۲۴:رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از راه‌اندازی مجموعه آزمایشگاهی تحقیقات نیمه‌صنعتی آلومینا در راستای توسعه فناوری و رفع نیاز صنایع کشور به گریدهای مختلف آلومینا در این سازمان خبر داد.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از راه‌اندازی مجموعه آزمایشگاهی تحقیقات نیمه‌صنعتی آلومینا در راستای توسعه فناوری و رفع نیاز صنایع کشور به گریدهای مختلف آلومینا در این سازمان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، حسن زمانیان با تاکید بر نقش راهبردی آلومینا (اکسید آلومینیوم (Al۲O۳) در تولید سرامیک‌های صنعتی) و اهمیت ویژه انواع تجاری آن برای صنایع مختلف کشور مانند صنعت آلومینیوم، سرامیک، فرآورده‌های نسوز، نفت، گاز و پتروشیمی، شیمیایی، پزشکی و مهندسی پزشکی و الکترونیک، بیان کرد: در حال حاضر بخش عمده‌ای از نیاز کشور به آلومینا، با هزینه‌ای بیش از یک میلیارد دلار در هر سال از طریق واردات تامین می‌شود و با توجه به توسعه صنایع آلومینیوم کشور، تقاضا برای آلومینا به میزان قابل ملاحظه‌ای در حال افزایش است.

وی افزود: شرکت آلومینای ایران که در حال حاضر تنها تولیدکننده آلومینا در کشور است، فقط حدود ۲۰ درصد از نیاز کشور را تامین کرده و مابقی نیاز صنایع از طریق واردات رفع می‌شود. با توجه به محدودیت ذخایر بوکسیت کشور، شرکت آلومینای ایران در سال‌های آتی برای تولید این میزان آلومینا با مشکل تامین منبع اولیه مواجه خواهد شد.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران عنوان کرد: با توجه به ذخایر چند میلیارد تنی آلونیت در کشور، اکنون در حال توسعه فناوری تولید آلومینا از آلونیت هستیم تا نیاز بیش از یک میلیون تنی صنعت آلومینیوم کشور به این محصول برطرف شود. این طرح ملی که با همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و ایمیدرو در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حال اجراست، در مرحله آزمایشگاهی و طراحی مهندسی اولیه با موفقیت انجام شده و اکنون در مرحله اجرای آزمایشی پیوسته و بررسی‌های فنی و اقتصادی برای راه‌اندازی خط تولید صنعتی قرار دارد.

منبع فلزات آنلاین
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.