بایکوت سیمان با مازوت فروشی

0 454

تامین انرژی برای تولید سیمان به عنوان خمیرمایه توسعه همواره دغدغه مدیران صنعت سیمان بوده تا بازار این مصالح پرکاربرد و استراتژیک در تمامی فصول به دور از تلاطم های قیمتی روند آرامی را سپری کند و با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

 به گزارش معدن ۲۴، میزان رشد سالانه بهای سیمان بیانگر عقب ماندگی از تورم عمومی کشور است. هر چند در تابستان اخیر قطعی برق ناگزیر در برخی ساعات برای شرکت ها مشکلاتی ایجاد کرد اما آمارها حاکی از آن است که با تلاش وزارت نیرو و اهالی صنعت خاکستری، تولید سیمان در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رکود بهتری را رقم زده اما واقعیت این است که بعد از اتمام تابستان این بار مشکل بزرگ تری به نام قطع گاز و تامین مازوت صدای اعتراض سیمانی ها را درآورده است؛ این در حالی است که دولت این روزها بر نهضت مسکن ملی و تامین ماهانه بیش از  ۲ میلیون تن سیمان تاکید دارد تا با مجموع ۵ میلیون تن سیمان عرضه شده در بورس کالا، این عدد ماهانه به بیش از ۷ میلیون تن برسد؛ بنابراین با فرض اینکه دولت طبق برنامه به این میزان سیمان نیاز دارد صنعت سیمان باید با ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید کند که البته خبر خوشی برای سیمانی ها به شمار می رود اما وجود پاره ای موانع باعث تردید در آینده تولید می شود. 

در همین خصوص دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان در نشستی مطبوعاتی به مشکلات تامین مازوت برای شرکت های سیمانی اشاره کرد و گفت: در شش ماهه ابتدایی سال در تولید سیمان با مشکلی مواجه نبوده ایم و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش تولید  و تحویل را از طریق بورس کالا شاهد بوده ایم؛ در واقع  شش ماه ابتدایی سال ۳۵.۵ میلیون تن سیمان و ۳۹ میلیون تن کلینکر تولید کرده ایم. همچنین در بخش صادرات۴.۱ میلیون تن کلینکر صادر شده که ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته اما در بخش صادرات با ۲.۵ میلیون تن رشد قابل توجهی را نسبت به سال گذشته رقم زده ایم. 

علی اکبر الوندیان با اشاره به این مطلب، افزود: عرضه ۵ میلیون تنی سیمان در بورس کالا در حالی اتفاق می افتد که دولت برای دریافت ماهانه حدود ۲ میلیون تن سیمان برای اجرای مسکن ملی اعلام آمادگی کرده که تا فروردین امسال این عدد به  ۲.۵ میلیون تن می رسد؛ بنابراین صنعت سیمان باید خودش را برای تحویل ۷.۵ میلیون تن در ماه آماده کند و این اتفاق جز با تولید با تمام ظرفیت اسمی امکان پذیر نیست که البته مایه خرسندی صنعت سیمان است اما  اصحاب رسانه به خوبی می دانند که با سرمای هوا مطابق روال گذشته، گاز شرکت های تولید کننده سیمان قطع می شود و باید از سوخت جایگزین مازوت در کارخانجات سیمان استفاده شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان تصریح کرد: امروزه علاوه بر اینکه کارخانجات باید مازوت مورد نیازشان را از شرکت های دور دست تامین کنند که این امر هزینه های حمل را بیش از ارزش محموله می رساند، باید گفت این مازوت از کیفیت لازم برخوردار نیست به گونه ای که هیات وزیران مقرر کرده که شرکت پالایش فراورده های نفتی در سال ۱۴۰۶ این سوخت جایگزین گاز را به صورت استاندارد تولید کند. با این وجود شرکت ملی پخش میزان ارزش گرمایی مازوت را از ۳۸.۸ ژول سال گذشته به ۴۰.۷ ژول در سال جدید ارتقا داده در حالی که ما شاهد ارتقای چنین کیفیتی نیستیم. 

الوندیان اظهار داشت: شرکت ملی پخش همین اعداد را مبنای محاسبه و شاخص «مصرف بهینه سوخت برای تولید» قرار داده و چنانچه شرکتی کمتر از ارزش حرارتی مصرفی، سیمان تولید کند باید مازاد انرژی مصرفی را به نرخ فوب خلیج فارس (۱۰ برابر قیمت داخلی) به شرکت ملی پخش پرداخت کند و قطعا این هزینه ها از جیب سهامدار خرد پرداخت می شود؛ این اتفاق در حالی می افتد که امسال با دریافت انواع و اقسام تضامین هر گونه اعتراض را از شرکت های سیمانی به احکام صادره توسط شرکت ملی پخش را ممنوع کرده اند. در این خصوص بارها نامه نگاری کردیم که اصولا شرکت پخش به عنوان فروشنده نمی تواند ارزش حرارتی مازوت را تعریف و مشخص کند و این کار به عهده سازمان ملی استاندارد است اما متاسفانه سازمان ملی استاندارد این اختیار قانونی را به شرکت ملی پخش واگذار کرده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان با اشاره به اینکه فروش مازوت به این نحو کاملا سیستم مالی شرکت ها و وضعیت سهامداران را دچار آشفتگی می کند، خاطر نشان کرد: همه ما به خوبی از این اصل اولیه مطلعیم که چنانچه بهای روز کالایی را پرداخت کنیم، مالک آن هستیم اما ظاهرا این اصل اولیه مورد قبول این افراد نیست چرا که بدون هیچ گونه پشتوانه قانونی معتقدند شرکت ها باید بهای روز مازوت موجود در مخازن سال آینده را به نرخ فوب خلیج فارس از شرکت ها دریافت کند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.