گلوگاه های سرب و روی ایران

0 135

یادداشتی از رضا اعتدال کارشناس سرب و روی

معدن ۲۴:یکی از مهم‌ترین موانع صادراتی چه برای تولیدکنندگان سرب و روی، چه برای سرمایه‌گذاران آن، نبود امنیت خاطر و ثبات شرایط و قوانین داخلی است.

تغییر قوانین بزرگ‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری به‌‌‌شمار می‌‌‌رود، چرا که اگر تولیدکننده و سرمایه‌گذار نتوانند محاسباتی براساس شرایط روز از آینده داشته باشند، بدون شک نمی‌توانند برنامه‌‌‌ریزی دقیقی برای آینده انجام بدهند. برای نمونه می توان قوانین عوارض صادراتی مواد معدنی طی چند وقت اخیر را در نظر گرفت، مدتی این عوارض از سوی دولت ۵‌ درصد در نظر گرفته شد که پس از مدتی این میزان را به ۲۰‌ درصد افزایش داد و پس از مدتی مجددا به ۵‌ درصد تقلیل و دوباره افزایش داد. چنین شرایط نتیجه ای جز سردرگمی ندارد و در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران نمی‌توانند، شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاری خود داشته باشد، چرا که براساس ثبات شرایط و قوانین است که می‌توان برنامه‌‌‌ریزی کرد و پیش‌بینی پنج ساله برای انجام داد. بنابراین بدون شک سرمایه‌گذار به ثبات اقتصادی نیامند است.
البته در برنامه ۵ساله توسعه بعدی، به نظر می‌رسد که روی ثبات قوانین تاکید شده است و قوانین و لوایح ثبات بیشتری پیدا کرده‌‌‌اند که امیدواریم طی این برنامه دیگر شاهد تغییراتی در آن نباشیم. همچنین در مجلس شورای اسلامی بر این امر تاکید شده که قوانین سالانه نیز ثبات بیشتری پیدا کنند.
موضوع قابل ‌توجه برای تولیدکنندگان سرب و روی در شرایط کنونی، تامین انرژی و برق است که در کشور در شرایط بحرانی قرار گرفته است. باید به این موضوع توجه داشت که مصرف عمده واحدهای سرب و روی با برق است، به عبارتی، استحصال سرب و روی در واحد الکترولیز انجام می‌شود که عمدتا با برق است و اگر برق این واحدها قطع شود، خط تولید آنها متوقف می‌شود.

بدون شک برق و انرژی، گلوگاه جدی نه تنها برای صنعت سرب و روی، بلکه برای صنعت فلزات به‌‌‌شمار می‌‌‌رود و اگر محدودیتی در این زمینه برای واحدهای صنعتی ایجاد شود، شاهد تعطیل شدن بیشتر کارخانه‌‌‌ها خواهیم بود. امیدواریم این کسری انرژی از سوی دولت مرتفع شود، چرا که صنایع فلزات در کشور ما بیشتر صادرات‌‌‌ محور هستند، در این شرایط سخت که به ارز بیشتری نیاز داریم، دولت باید با تمهیداتی زمینه ‌‌‌ساز این امر شود که ارز بیشتری وارد کشور شود. از همین ‌‌‌رو باید دولت تمام توان خود را برای حمایت از صنعت در داخل به کار بگیرد.
امیدوارهستیم که وزیر صنعت، معدن و تجارت که از دل صنعت برآمدند و دغدغه صنعتگران را به خوبی درک می‌‌‌کنند، حمایت بیشتری از صنعتگران داشته باشند، البته عملکرد چند ماهه او این امر را نشان می‌‌‌دهد که قصد حمایت از صنعتگران را دارند. از همین ‌‌‌رو امیدواریم که مشکل انرژی ‌برای تمام صنایع در کشور در چنین شرایط سخت اقتصادی برطرف شود.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.