آینده با معدن شروع می شود

0 146

یادداشتی از سبحان میرزایی سردبیر معدن۲۴

معدن ۲۴:اقتصاد بدون نفت یا خروج از برنامه اقتصادی تک محصولی؟
کشورهای خاورمیانه عمدتا اقتصادی متکی بر انرژی از جمله نفت و گاز داشته اند. کشور ایران هم به سیاق گذشته با اتکا به ذخائر عظیم گازی و نفتی کمتر نگاه خود را به معدن معطوف داشته و حالا اجبارا باید اقتصاد را از تک محصولی خارج کرده و به معدن تکیه کند، چرا که “آینده از آنِ معدن است!”
چرا آینده با معدن شروع می شود؟ انجمن جهانی منابع معدنی اینفوگرافی از تولید خودروهای الکتریکی منتشر کرده است که به طرز حیرت آوری یک خودروی برقی برای طی هر ۱۰۰ کیلومتر حدودا به ۹۲ کیلومتر منابع معدنی نیاز دارد! بله انرژی مورد نیاز برای طی ۹۲ کیلومتر از ۱۰۰ کیلومتر توسط منابع معدنی تامین می شود.
برای مثال نگاه آماری به میزان استفاده از محصولات معدن و صنایع معدنی در خودروهای الکتریکی بیاندازیم. برای تولید ۲۰۰ خودروی برقی به ۱۸ تن مس، ۷۵ تن آلومینیوم که معادل ۳۰۰ تن بوکسیت بوده و ۱۲۲ تن فولاد نیاز است. تولید فولاد هم به سنگ آهن و زغالسنگ نیاز دارد به نحوی که برای تولید ۱۲۲ تن فولاد حدودا ۹۴ تن زغالسنگ استفاده می شود.
صنعت خودروسازی تنها یکی از صنایعی ست که تشنه مواد معدنی ست و صنایع دیگر همانند کشتی سازی، هواپیما سازی و… به مراتب به محصولات معدنی بیشتری برای تولید نیازمندند.
شاید ما قادر به تولید هواپیما نباشیم اما توان رفع عطش نیاز جهانی به محصولات معدنی را داریم، آن هم در شرایطی که کشورمان بر اقیانوس ذخائر متنوع و رنگارنگ معدنی قرار گرفته است.
پس آینده از آنِ معدن است و اگر می خواهیم در آینده باشیم باید و باید نگاه مان را به معدن تغییر دهیم.

استیل‌پرایس برگزار می‌کند:  دومین کنفرانس اکتشاف

۰۲۱-۸۸۹۸۱۲۰۶  /  ۰۹۳۶۱۵۸۴۷۸۸

ثبت نام

با ما باشید

 

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.