مدیر اکتشافات شرکت ملی مس:

چالش های ملی مس برای پیشبرد اکتشافات/ رشد ۸۵ درصدی حفاری

0 103

مدیر اکتشافات شرکت ملی مس با اشاره به انجام ۳۷۵ هزار متر حفاری در این شرکت از ابتدای امسال تاکنون، از رشد ۸۵ درصدی حفاری نسبت به سال گذشته خبر داد.
به گزارش معدن ۲۴ ، مجید خسروجردی در دومین همایش تخصصی اکتشاف استیل پرایس افزود: امروزکمبود نیروی انسانی متخصص در موضوع اکتشافات مشهود است و شرکت‌های مشاور و پیمانکار از این مسئله رنج می‌برند.
وی با تفکیک تجهیزات و ماشین آلات اکتشافی به دو بخش سطحی و عمقی، گفت: در موضوع تجهیزات اکتشافی سطحی، در نقشه برداری توانستیم کمی به جلو برویم و تهیه نقشه‌های توپوگرافی با پهپاد سرعت پیدا کرده و انجام می‌شود، اما در ژئوفیزیک و واردات دستگاه‌های برداشت ژئوفیزیک مشکل داریم.
مدیر اکتشافات شرکت ملی مس ادامه داد: همچنین در دستگاه‌های آنالیزور دستی که بتوان در سر زمین آنالیز سریع از عناصر داشت و برای تصمیم گیری مراحل حفاری استفاده کرد، مشکل داریم. وی اضافه کرد: در دستگاه‌های هایپر اکسپکترال و مولتی اکسپکترال که به منظور دستیابی راحت‌تر به محدوده‌های مستعد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد، در مضیقه هستیم و به ناچار به روش‌های سنتی به پیش می‌رویم.
خسروجردی همچنین از وجود محدودیت‌های واردات ماشین آلات حفاری سخن گفت.
وی اظهار داشت: شرکت ملی مس تفاهمنامه با سازمان صمت برای ثبت سفارش دستگاه‌هایی که امکان ساخت آنها در داخل وجود دارد به امضا رسانده است که در فاز نخست برای ۱۰ دستگاه حفاری تا عمق ۱۲۰۰ متری مناقصه‌ای برگزار می‌شود.
وی یادآور شد: شرکت‌های خوبی هم اکنون در کشور وجود دارند که می‌توانند بخشی از قطعات را بسازند، اما بخش‌های دیگر نیاز به فناوری پیشرفته داشته و مونتاژ آنها نیز باید به درستی انجام شود.
مدیر اکتشافات شرکت ملی مس خاطرنشان کرد: این شرکت با وجود همه مشکلات، اما در راستای افزایش تولید و توسعه پایدار تاکنون توانسته بیش از ۳۷۵ هزار متر حفاری انجام دهد. این در حالیست که این آمار در سال گذشته تنها ۲۰۰ هزار متر بود و رشد ۸۵ درصدی نشان می‌دهد.
پایان خبر////

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.