تولید یک نوع محصول فولاد خاص در مبارکه

0 84

معدن۲۴: فولاد مبارکه با راهبرد تولید فولادهای خاص به تولید تختال فولاد زنگ‌نزن «آستنیتی» گرید ۳۱۶ دست یافته است که برای اولین بار در کشور تولید می شود.
محمدعلی شفیعی، رئیس گروه فنی ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در این خصوص گفت: پس از موفقیت در تولید تختال گرید ۴۰۹ و ۳۰۴ در شرکت فولاد مبارکه، این بار با تولید تختال فولاد آستنیتی گرید ۳۱۶ در یکی از سردترین روزهای سال، گرمای ویژه‌ای به مجموعه فولادی کشور بخشیدند. این موفقیت در حالی به دست آمد که تجهیزات و امکانات موجود در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم برای تولید این نوع گریدهای پرآلیاژ طراحی نشده‌اند و کارکنان این ناحیه با همکاری واحدهای پشتیبانی با دانش فنی و خلاقیت، موفق به تولید تختال یکی از پرمصرف‌ترین و پرآلیاژترین گریدهای فولاد زنگ‌نزن شدند. فولاد زنگ‌نزن ۳۱۶ کاربرد ویژه‌ای در صنایع مختلف دارد و مقاومت به خوردگی بالایی در محیط‌های کاری کلریدی، اسیدی ملایم و آلوده دریایی دارد. گفتنی است تولید تختال فولادهای زنگ‌نزن اولین گام در جهت تولید ورق‌های زنگ‌نزن است و در ادامه، جهت بومی‌سازی این محصولات در کشور باید فرایندهای نورد گرم و نورد سرد برای این منظور در کشور توسعه یابند.
محمد فخری، رئیس تولید ریخته‌گری مبارکه اظهار داشت: در راستای تکمیل سبد محصولات شرکت، گرید ۳۱۶ نیز با موفقیت تولید و ریخته‌گری شد. پس از تولید ذوب این گرید، ریخته‌گری آن با تنظیم پارامترهای مهم ماشین ریخته‌گری مداوم مانند سرعت ریخته‌گری، شدت خنک‌کاری و تنظیمات مربوط به عرض و اسیلاتور و تأمین پودر قالب مخصوص انجام شد. در حین ریخته‌گری مداوم، کلیه پارامترهای ذوب و ماشین ریخته‌گری تحت نظارت مداوم قرار داشت تا از بروز هرگونه مشکل فرایندی جلوگیری شود. تنظیم خنک‌کاری، برش تختال و تأمین پودر قالب از چالش‌های مهم در این زمینه بود و با انجام تست‌های اولیه، تنظیم پارامترهای برش و تأمین پودر قالب با مذاکره با شرکت‌های تولیدکننده پودر برطرف شد.
امیرحسین مرادی، رئیس کوره‌های قوس الکتریکی بیان کرد: تولید تختال زنگ‌نزن ۳۱۶ که حاوی ۳۵ درصد عناصر آلیاژی است، افتخاری دیگر را برای شرکت معظم فولاد مبارکه رقم زد. این مهم حاصل اهتمام ویژه و خودباوری کارکنان ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در جهت تولید ذوب‌های ویژه است.
منصور سنایی‌نژاد، مهندس فرایند ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در این خصوص تصریح کرد: برای تولید این محصول جدید که کاربردهای زیادی در صنایع خورنده دارد، ابتدا همکاران در قسمت دفتر فنی ریخته‌گری به مطالعه خواص گرید ۳۱۶ ازلحاظ نوع انجماد، استحاله‌های در حین انجماد، میزان هدایت حرارتی، چگونگی تشکیل پوسته جامد در قالب ریخته‌گری، میزان انقباض و بسیاری دیگر از پارامترها که تأثیر زیادی در نحوه طراحی فرایند ریخته‌گری دارند پرداختند و سپس با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده طراحی فرایند انجام شد و پارامترهای کنترل دما، سرعت، میزان شیب قالب، جداول آب ثانویه و اسیلاتور و سایر پارامترهای موردنیاز فرایند ریخته‌گری را با واحد تولید ریخته‌گری به اشتراک گذاشتند. همچنین با توجه به اینکه ساختار آستنیتی مناسب در حین ریخته‌گری یکی از پارامترهای بسیار مهم در تولید این گرید است هماهنگی لازم با واحدهای تولید مذاب و متالورژی ثانویه جهت کنترل آنالیز شیمیایی برای به دست آمدن ساختار مناسب انجام پذیرفت.
بهنام ادیبی، کارشناس تولید کوره‌های الکتریکی گفت: فولاد زنگ‌نزن گرید ۳۱۶ به‌واسطه ترکیب شیمیایی ویژه خود، یکی از فولادهای زنگ‌نزن مقاوم به انواع خوردگی، به‌خصوص خوردگی حفره‌ای است و به‌صورت لوله و ورق کاربرد بسیار زیادی در صنایع فرایندی مختلف دارد.
محمد عظیمی، شیفت فورمن متالورژی ثانویه یادآور شد: امروزه تولید فولادهای خاص با ارزش‌افزوده بالا ضامن حیات شرکت‌های تولیدی محسوب می‌شود. تولید این فولاد در مرحله کوره قوس منجر به افزایش کربن می‌شود. کاهش کربن در محدوده مجاز به کمک دمش اکسیژن و ایجاد محیط خلأ و بازیابی فروکروم اکسیدشده از سرباره به‌علاوه تنظیم نهایی آنالیز شیمایی و دمای مناسب این ذوب‌ها، در فرایند RH انجام می‌گیرد. چالش اصلی تولید این فولاد به کمک RH دسترسی محدود به سطح سرباره و انجام عملیات بر روی سرباره است که با برنامه‌ریزی مناسب این مهم در شرکت فولاد مبارکه در واحد متالوژی ثانویه و قسمت RH محقق گردید. RH دسترسی محدود به سطح سرباره و انجام عملیات بر روی سرباره است که با برنامه‌ریزی مناسب این مهم در شرکت فولاد مبارکه در واحد متالوژی ثانویه و قسمت RH محقق گردید.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.