تفاهم نامه تامین مالی ۲۰ همتی بانک مسکن و ملی مس/ سریدون، ذخیره مسی از جنس طلا

0 97

معدن ۲۴:شرکت ملی صنایع مس ایران و بانک مسکن با هدف افزایش تعاملات مالی و اقتصادی، تفاهم‌نامه همکاری پنج ساله با اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومان (۵۰۰ میلیون دلار) امضا کردند.

دکتر امیر خرمی‌شاد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که روز شنبه (۱۲ اسفند ۱۴۰۲) با حضور دکتر سیدعباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن و جمعی از اعضای هیات مدیره و معاونان این بانک و شرکت ملی مس برگزار شد، عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران با توجه به پروژه هایی که برای خود تعریف کرده، به حمایت سیستم مالی کشور نیاز دارد؛ از این رو یکی از مجموعه هایی که برای این منظور انتخاب شده، بانک مسکن است.

خرمی شاد در ادامه با اشاره به این موضوع که حجم پروژه‌های شرکت ملی مس تا پایان برنامه هفتم ۱۲ میلیارد دلار است، گفت: باید به این موضوع توجه کرد که نیاز ارزی شرکت نیز قابل توجه است، اما از سوی دیگر، باید به این موضوع توجه کرد که منافعی که عاید شرکت و کشور می شود نیز قابل توجه است؛ برای نمونه شرکت ملی مس عملیات معدنکاری سریدون در معدن سرچشمه را در روز نهم اسفند ماه آغاز کرد که به نوبه خود سرمایه ارزشمندی برای کشور به شمار می رود.

یک میلیارد تن ذخیره قابل برداشت در معدن سریدون

وی در ادامه توضیح داد: پروژه سریدون یک میلیارد تن ذخیره قابل برداشت دارد که برآورد ۴ میلیارد تنی نیز برای آن شده که این میزان مواد معدنی، رتبه ایران را در زمینه ذخایر مس در جهان ارتقا خواهد داد. در بهره برداری از این معدن در سال ۱۳۸۶ یک گروه کارشناس خارجی پس از بررسی، آن را فاقد مواد ارزشمند معدنی و بدون توجیه اقتصادی برآورد کردند. در این راستا کارشناسان شرکت ملی مس ایران به نظرات تیم خارجی اکتفا نکردند و کار بررسی را ادامه دادند و هم اکنون به یک میلیارد تن  ذخیره قابل استخراج با عیار ۰/۳۷ درصد در این معدن دست یافته ایم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: موضوع قابل توجه معدن سریدون آن است که هر انداره به عمق پیش می روید، عیار مواد معدنی آن بیشتر و میزان مس محتوی آن افزایش می یابد؛ برای نمونه باوجود حفاری در عمق ۱۶۰۰ متری این معدن، بازهم عیار معدنی وجود دارد.

خرمی شاد افزود: برای بهره برداری از این معدن در سال آینده فراخوان انتخاب پیمانکاران را خواهیم داشت که در این راستا سفارش تجهیزات نیز داده‌ایم. درصدد هستیم که طی سه سال و نیم آینده این پروژه به بهره برداری برسد.

رشد ۲ درصدی صادرات کشور با معدن سریدون

وی با تاکید بر این موضوع که نوع عملیات شرکت به گونه‌ای است که برگشت سرمایه به صورت ارزی است، گفت: پروژه سریدون در صورت بهره‌برداری سالی یک میلیارد دلار ارزآوری دارد. این معدن به مدت ۲۵ سال ذخیره قابل برداشت خواهد داشت که ارمغان آن ارزآوری ۲۵ میلیارد دلار است که این میزان ارزآوری، سبب رشد ۲ درصدی صادرات کشور خواهد شد.

مفاد تفاهم‌نامه شرکت ملی مس و بانک مسکن

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه با اشاره مفاد تفاهم‌نامه شرکت ملی مس با بانک مسکن عنوان کرد: اعتبار این تفاهم‌نامه ۲۰ هزار میلیارد تومان (۵۰۰ میلیون دلار) است. در این تفاهم‌نامه مواردی چون اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی، خرید از بورس کالا با حد اعتباری ۵ هزار میلیارد تومان، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تامین ماشین‌آلات پیمانکاران، خدمات ارز و صرافی، خدمات لیزینگ و کارگزاری، ارائه تسهیلات ارزی به پیمانکاران و… در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با عقد این تفاهم نامه، بتوانیم از توانمندی‌ها و ظرفیت های بانک مسکن و شرکت ملی صنایع مس ایران، به نفع این دو مجموعه و سهامداران آنها و مردم عزیز کشورمان بهره بگیریم.

بانک مسکن درصدد تمدن سازی

در ادامه این مراسم، سیدعباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به توانمندی‌های بالای شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد: ما در حال ساختن یک بانک مسکن متفاوت هستیم، چراکه بانک‌ها معمولا در ظرفیت خود واسطه‌های مالی هستند که نقدینگی های موجود در سطح جامعه را جمع کرده و به فعال اقتصادی عرضه می‌کنند. علاوه بر آن، برخی بانک‌ها زیرمجموعه‌هایی دارند که ساخت و ساز انجام می دهند که این موضوع به رشد اقتصادی کمک‌ می‌کند.

وی ادامه داد: امروز بانک مسکن به مقوله شهرسازی ورود پیدا کرده است که البته سطح بالاتر شهرسازی، تمدن‌سازی است؛ بنابراین بانک مسکن در راستای تمدن‌سازی در حال حرکت است که در این مسیر توجه به معماری اصیل ایرانی – اسلامی مورد توجه است که این امر به عنوان شاخص ارزش‌گذاری در پرداخت تسهیلات مورد توجه ماست.

حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای این تمدن‌سازی، درصدد هستیم تا فناوری، تولید انبوه صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ساخت‌وساز را مورد حمایت قرار دهیم. همچنین درصدد ارتقای نظام فنی و مهندسی کشور هستیم که  در این راستا می‌توانیم دستاوردهای قابل توجه داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به این موضوع که بانک‌ مسکن پیشتاز طرح نهضت ملی مسکن بوده است، تصریح کرد: نهضت ملی مسکن در سطح کشور به‌صورت گسترده در حال فعالیت است. این طرح بسیار ارزشمند و هم‌جهت با سیاست‌های کلان کشور و تحقق شعار رهبر معظم انقلاب در راستای «مهار تورم و رشد تولید» پیش می رود.

مدیرعامل بانک مسکن با تاکید بر این موضوع که بانک مسکن به عنوان بزرگ‌ترین بانک تخصصی کشور است، خاطرنشان کرد: بانک ملی مسکن تلاش می‌کند که بحث ۱۰۰ هزار واحد ساخت که ۲۵۰ تا ۳۰۰ همت (هزار تومان) بار مالی دارد را به پیش ببرد، در این طرح از خود منابع مردم که سرگردان است، استفاده می کند.

حسینی ادامه داد: بانک مسکن همچنین بزرگ‌ترین صندوق املاک و مستغلات کشور را در بازار سرمایه با سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومان ایجاد کرده که تا شهریور سال بعد به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به این موضوع که ۲ میلیارد دلار سپرده ارزی از صندوق توسعه ملی جذب کرده‌ایم، گفت: شرکت‌هایی که صادرات‌محور هستند، در اولویت ما قرار دارند.

حسینی با اشاره به ظرفیت‌های دیگر بانک‌ مسکن عنوان کرد: بازار سرمایه، کارگزاری، صرافی و لیزینگ ظرفیت‌های این بانک است. ما درصدد هستیم، سهم خود را در بازار سرمایه افزایش دهیم تا بازار سرمایه تعمیق پیدا کند و مسکن در آن حضور جدی داشته باشد و سهم قابل‌توجهی به‌دست بیاورد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به این‌ موضوع که ما درصدد هستیم در این بازارها تمام ابزارهای خود را تعریف کنیم و اگر شرکت ملی مس هر ابرازی را مورد نیاز داشته باشد تعریف می‌کنیم، تاکید کرد: امیدواریم با همکاری با شرکت ملی مس سبب هم‌افزایی بیشتر در راستای سربلندی و بالندگی کشور عزیزمان باشیم. امیدوارم نام ایران سال‌های سال بدرخشد.

منبع مس پرس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.