ناهمخوانی در آمار ذخایر معدنی کشور/ مقیاس سنجش اکتشافی تغییر کرده است

0 91

معدن۲۴: رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره اختلاف آمار میزان ذخایر سنگ آهن نیز افزود : متاسفانه مراجع ای که آمارها را منتشر می کنند باهم همخوانی ندارد ، آماری که سازمان زمین شناسی اعلام کرده با آماری که وزارت صمت اعلام می کند و یا آماری که مرکز آمار ارائه می دهد متفاوت است و باهم همخوانی ندارد. طبق آخرین آمار، میزان ذخایر سنگ آهن ایران سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن است که البته با اکتشاف می‌توانیم میزان ذخایر را افزایش بدهیم.
علیرضا شهیدی درباره میزان ذخایر سنگ آهن ایران افزود : مرکز آمار ایران، عدد سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن را اعلام کرده است که این میزان ذخایر هم اکنون در منابع معدنی ما موجود است.
وی گفت : این میزان ذخیره برای حدود ۱۴ تا ۱۵ سال آینده کافی است، البته به شرطی که اکتشاف جدیدی نداشته باشیم . مطمئنا اگر اکتشاف جدیدی صورت بگیرد ، می توانیم میزان ذخیره موادمعدنی سنگ آهن را از این عدد نیز بیشتر کنیم ، اما اگر میزان مصرف مان درمقایسه با استخراج بیشتر شود ، مسلما این میزان ذخایر در زمان کمتری به اتمام خواهد رسید .
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره اختلاف آمار میزان ذخایر سنگ آهن نیز افزود : متاسفانه مراجع ای که آمارها را منتشر می کنند باهم همخوانی ندارد ، آماری که سازمان زمین شناسی اعلام کرده با آماری که وزارت صمت اعلام می کند و یا آماری که مرکز آمار ارائه می دهد متفاوت است و باهم همخوانی ندارد، اینها ضعف های است که در بخش آمار موادمعدنی داریم و در بخش پایش و آمایش ما را دچار بحران می کند ، اما آماری که مرکز آمار ایران اعلام کرده حدود ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن است .
وی درباره چالش های تامین مواداولیه موردنیاز صنایع نیز گفت : با توجه به اینکه مراحل اکتشاف بسیار زمان بر و طولانی است ، اگر ما اکتشاف مان را با سرعت بیشتری انجام ندهیم ، با چالش هایی مواجه می شویم و با توجه به مجوزهای که در صنایع معدنی صادر شده و روز به روز نیز تعداد این مجوزها بیشتر می شود ، تامین خوراک این صنایع نیازمند استخراج و تامین موادمعدنی بیشتری است که اگر نتوانیم همزمان با رشد صنایع معدنی ، اکتشاف را توسعه دهیم و ذخایر جدیدی داشته باشیم ، مطمئنا در آینده با چالش مواجه می شویم .
شهیدی با بیان اینکه یکی از این موادمعدنی ، سنگ اهن است که موردنیاز صنایع فولادسازی است افزود : امیدواریم بتوانیم اکتشافات خوبی در این حوزه داشته باشیم ، در غیراین صورت اگر ۱۰ تا ۱۵ سال آینده اکتشاف جدیدی صورت نگیرد به نظر می رسد در تامین موادمعدنیِ موردنیاز با چالش هایی مواجه شویم .
وی درباره اتمام ذخایر سطح زمینی و حرکت به سمت اکتشافات عمقی گفت : در کلِ دنیا ، موادمعدنی که در سطح زمین وجود داشته به اتمام رسیده و از سال های گذشته به دنبال اکتشاف ذخایر پنهان رفته اند .
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود : در سازمان زمین شناسی از سال ۱۳۸۰ از لایه اطلاعاتی ژئوفیزیک هوابرد استفاده کردیم تا بتوانیم اکتشاف ذخایر پنهان را نیز شناسایی کنیم و اکنون نیز از روش مغناطیس سنجی استفاده می کنیم که تا عمق ۴۰۰ متر شفافیت تصویری (رزولوشن) مناسبی را دراختیار ما قرار می دهد .
وی ادامه داد : با بهره گیری از روش‌های ژئوفیزیک هوایی در استان کردستان توانستیم آنومالی ذخایر معدنی پنهان را اکتشاف کنیم .
شهیدی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی از سال ۱۴۰۰ طرح های تحول خودش را شروع کرد گفت : براساس اولویت بندی که در حوزه اکتشاف منابع فلزی داشتیم ، بخش هایی از کشور را مشخص کردیم و بر همین اساس استان های خراسان جنوبی ، کردستان ، آذربایجان غربی ، قم ، مرکزی و اصفهان را فعال کردیم و اکنون نیز نیروهای ما در یزد مستقر هستند و برداشت های زمین شناسی را انجام می دهند .
وی افزود : اکنون نیز با توجه به اینکه ما بایستی به سمت اکتشافات جدید می رفتیم و مقیاس کاری مان را درمقایسه با گذشته عوض می کردیم ، در دوره جدید از مقیاس یک ۵۰ هزارم استفاده می کنیم .
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت : در سطح ملی ما مقیاس یک ۲۵۰ هزارم و یک صد هزارم را کار کرده بودیم ، اکنون با مقایس جدید پوشش سراسری صد درصدی را در دستور کار داریم و مناطقی را مشخص کردیم که امیدواریم تا آخر برنامه هفتم بتوانیم یک هزار و ۲۶۰ لایه اطلاعاتی را در مقیاس یک ۵۰ هزارم در سراسر کشور تولید کنیم .

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.