فولاد مبارکه تامین بازار داخلی را اولویت اول قرار داد

0 1,095

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات فولادی در کشور، نقشی کلیدی در این صنعت ایفا می‌کند. این شرکت طی ۴ ماه ابتدای سال جاری توانست بیش از ۱٫۵ میلیون تن از محصولات خود را در بورس کالا مورد معامله قرار دهد و از این منظر، همچنان لقب بزرگ‌ترین عرضه‌کننده فولاد در بورس کالای ایران را در اختیار دارد.

به گزارش معدن ۲۴، شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات فولادی در ایران و خاورمیانه، محصولاتی همچون انواع ورق‌ها و تختال را تولید می‌کند. محصولات این شرکت عموما در صنایع لوله و پروفیل، خودروسازی، لوازم خانگی، کشتی‌سازی و سایر صنایعی که از محصولات تخت استفاده می‌کنند، کاربرد دارد. طی ۲ تا ۳ سال گذشته به‌دلیل رکود در صنایع مصرف‌کننده، شرکت فولاد مبارکه نتوانست آن‌گونه که باید و شاید، محصولات خود را در بورس کالا و بازار داخلی عرضه کند و بنابراین مجبور شد تا حدی صادرات خود را افزایش دهد. اما صادرات این شرکت از ۱٫۸ میلیون تن در سال فراتر نرفت.

چنانچه آمارهای سال ۱۳۹۴ بررسی شوند، این شرکت توانسته بود تنها ۲٫۲ میلیون تن از محصولات خود را در بورس کالا مورد معامله قرار دهد و با احتساب صادرات ۱٫۵ میلیون تنی این شرکت در سال ۱۳۹۴، مبارکه توانست تنها ۳٫۷ میلیون تن از محصولات خود را به فروش برساند. در حالی که این شرکت در همین دوره بیش از ۵٫۵ میلیون تن انواع محصول فولادی تولید کرد. اما شرایط در سال ۱۳۹۵ و ابتدای سال ۱۳۹۶ تغییر کرد و میزان معاملات این شرکت به‌طور قابل توجهی افزایش یافت؛ به‌طوری که در ۴ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ این شرکت توانست بیش از ۱٫۵ میلیون تن از محصولات خود را در بورس کالا معامله کند و به فروش برساند. نکته مهم در مورد معاملات فولاد مبارکه این است که این شرکت توانست حدود ۷۰ هزار تن بیش از سال گذشته معامله کند و این موضوع نشان می‌دهد که اولویت اول این شرکت تامین تقاضای داخلی است. نمودار ۱ نیز مقایسه ۴ ماه ابتدای سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد.

نمودار ۲ نیز حاکی از آن است که فولاد مبارکه ۴۹۰ هزار تن محصول (اغلب به‌صورت مچینگ) را در بورس کالا عرضه کرد که در مقابل آن بیش از ۱٫۶ میلیون تن تقاضا وجود داشت و این شرکت توانست حدود ۱٫۵ میلیون تن محصول را به فروش برساند. بیشترین محصول معامله شده فولاد مبارکه ورق گرم بود که به میزان ۳۰۰ هزار تن عرضه شد و در مقابل بیش از یک میلیون تن تقاضا داشت و مبارکه توانست حدود ۹۶۰ هزار تن ورق گرم را معامله کند. پس از آن ورق سرد نیز به میزان ۳۰۰ هزار تن تقاضا داشت که به همین میزان نیز معامله به ثبت رسید. تختال نیز دیگر محصول پرطرفدار مبارکه بود که به میزان ۱۸۰ هزار تن در بورس کالا عرضه شد، اما ۱۵۰ هزار تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت. ورق گالوانیزه که عمدتاً در لوازم خانگی و ساخت‌وساز کاربرد دارد، به میزان ۵۱ هزار تن تقاضا داشت و ۴۹ هزار تن از این محصول نیز به فروش رفت. ورق قلع‌اندود نیز به میزان ۳۰ هزار تن تقاضا داشت که در نهایت ۲۹ هزار تن معامله شد.

منبع اخبار فلزات
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.