چرخش بازار فولاد خوزستان به سود گلگهر تمام شد

0 861

نرخ های فروش گل گهر ضریبی از نرخ های فروش فولاد خوزستان است. بر طبق آخرین مصوبه ها، متوسط نرخ فروش ماهانه فولاد خوزستان به صورت نقدی، ملاک عمل برای محاسبه گندله و کنسانتره است.

گل گهر اعلام کرده متوسط نرخ فروش گندله در شهریور ماه ۳٫۹۱۲٫۳۵۵ ریال در هر تن بوده به بیانی نرخ نقدی فولاد خوزستان ۱۸٫۱۹۷٫۰۰۰ ریال باید باشد اما گزارش فخوز نشان می دهد متوسط نرخ فروش داخلی و صادراتی ۱۶٫۲۴۸٫۰۰۰ ریال بوده و متوسط نرخ داخلی ۱۸٫۷۱۵٫۰۰۰ ریال بوده است.

حال نگاهی به متوسط نرخ شش ماهه خواهیم داشت …

نرخ فروش گندله در شش ماهه ۳,۲۹۴,۲۰۳ ریال بوده یعنی متوسط نرخ فولاد باید ۱۵٫۳۲۱٫۸۷۴ ریال در هر تن باشد. متوسط نرخ فروش فخوز در شش ماهه ۱۵٫۰۴۸٫۰۰۰ ریال بوده و متوسط نرخ داخلی ۱۵٫۶۴۹٫۰۰۰ ریال بوده است.

اینطور استنباط می شود که نرخ محصولات سنگ آهن بر مبنای متوسط نرخ داخلی در حال محاسبه است که این رویداد منجر به افزایش حاشیه سود برای سنگ آهنی ها می شود و هزینه فولادی ها را بالا می برد.

در واقع اگر ملاک عمل نرخ فروش داخلی باشد، در مجموع رویداد مثبتی برای سنگ آهنی ها خواهد بود. همکنون بر مبنای گزارش ماهانه، گل گهر توانسته ۶۳٫۴درصد از فروش خود را به لحاظ مبلغی محقق کند که به دلیل وضعیت فروش مقداری مناسب است.

این شرکت برنامه فروش ۲٫۵میلیون تن کنسانتره داشته که در شش ماهه ۲میلیون تومن فروش انجام داده همچنین قصد دارد ۸٫۵میلیون تن گندله بفروشد که در ۶ ماهه ۵٫۱میلیون تن فروش انجام داده لذا باید گفت کگل احتمالا می تواند مقدار تولید را در حدود ۱۰درصد افزایش دهد که این رویداد مثبتی در زمینه افزایش حاشیه سود است ضمن آنکه تداوم نرخ های فروش فعلی منجر به رشد سود از ۳۹۶ریال به ۵۵۰ ریال می شود. قاعدتا گل گهر در شش ماهه چیزی حدود ۲۷۰ تا ۳۰۰ ریال سود ساخته است.

نویسنده:ولید هلالات

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.