سعید صمدی خبر داد:

قیمت زغالسنگ در ایران جهانی می شود

0 2,269

برای شفاف سازی هر چه بیشتر به سراغ سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران رفتیم.

 انجمن زغال سنگ ، خبری خوب برای زغال سنگی ها

 سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران در خصوص علت اقبال این گروه در بازار سرمایه  گفت: به تازگی همکاری با شرکت های حوزه های تولید زغال سنگ فراوری وکک سازی، انجمن زغالسنگ ایران تشکیل شده است. تولید زغال سنگ به شکل انبوه در کشور بیش از نیم قرن قدمت داشته؛ اما هنوز معادن با تکنولوژی قدیمی و در سایزهای کوچک اقدام به تولید می کنند. لذا این انجمن با هدف تعامل با دولت و خریدار به منظور واقعی نمودن نرخ زغال سنگ با توجه به نرخ های جهانی، تسهیل راه اندازی معادن در اندازه های بزرگ تر و کمک به بخش تولید جهت تولید و عرضه محصول با عیار بالاتر، و جذب سرمایه گذار در این بخش تاسیس شده است. سرمایه مورد نیاز جهت گسترش این صنعت به نسبت اشتغالی که ایجاد می کند، پایین است. هم اندیشی شرکت های این صنعت، در بلندمدت می تواند شرایط این صنعت را متحول کند.

به نظر می رسد دولت دوازدهم و وزیر جدید صنعت معدن و تجارت اهتمام ویژه ای  رفع برخی مشکلات شرکت های این حوزه مانند بحث قیمت زغال سنگ با توجه به شرایط جهانی و توسعه این معادن با توجه به نیاز کشور دارند.

نکته حائز اهمیت آن است که قیمت زغال داخلی متناسب با رشد قیمت های جهانی، افزایش نیافته است. قیمت هر تن زغال سنگ در بازارهای جهانی حدود ۱۹۰ دلار و در بازار داخل حدود ۱۰۵ دلار می باشد. امیدواریم با حمایت از معادن، قیمت ها واقعی تر شود. البته با راه اندازی پروژه فولاد کوره بلند جدید ، دیگر تنها شرکت ذوب آهن اصفهان مشتری زغال سنگ کشور نبوده و بازار زغال داخلی رقابت پذیر تر شده و می توان به بهبود وضعیت و افزایش قیمت ها خوشبین بود.

وی در ادامه بیان کرد: همان طور که در مقاله ای با عنوان نقشه راه زغال سنگ ایران اشاره کرده ام، به رغم ذخیره بیش از یک میلیارد تنی زغال سنگ در کشور، تولید در حد یک میلیون تن باقی مانده و با این وضعیت، صنعت زغال سنگ ایران پتانسیل افزایش ظرفیت بالایی خواهد داشت. همچنین با وجود آنکه در دنیا زغال سنگ در مقایسه با گاز و مازوت، سوخت ارزان قیمتی محسوب می شود، و اکثر کارخانجات فولادی و سیمانی دنیا از زغال به عنوان سوخت استفاده می کنند، در کشور ما صنعت زغال سنگ به خاطر تخصیص یارانه به گاز، مهجور مانده است. در دنیا تولید فولاد و سیمان با استفاده از زغال سنگ نسبت به تولید با استفاده از سوخت گاز، جذابیت و کاربرد بیشتری دارد؛ ولی در ایران به سبب سیاست های یارانه ای، استفاده از سوخت گاز ارزان تر تمام می شود.

وی در رابطه با مشکلات پیش روی صنعت گفت:تنها مشتری صنعت زغال ایران، شرکت ذوب آهن اصفهان است. تقاضای کشور به زغال سنگ سالانه حدود ۲ میلیون تن می باشد که تولید داخلی جوابگوی کل تقاضای کشور نبوده و تقریبا ۴۰ درصد از آن از طریق واردات تامین می گردد. با توجه به نیاز داخلی، صادرات زغال سنگ فعلا قابل بررسی نیست. ضمن اینکه حجم تولید زغال سنگ کشور نسبت به عرضه و تقاضای جهانی در حدی نیست که بتوان در بازارهای جهانی به راحتی وارد شد. حجم تولید سالانه زغال سنگ در دنیا حدود ۸ میلیارد تن می باشد که ۳ میلیارد از آن توسط چین و ۹۰۰ میلیون تن توسط آمریکا تولید می شود.

در پایان وی صنعت زغال سنگ را با توجه به نیاز روز افزون داخلی و ذخایر مناسب آن در صورت استخراج مدرن و با سایز معادن بزرگ صنعتی کاملا اقتصادی و سود ده ارزیابی کرد.

منبع: بورس ۷

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.