تولید محصولات فولاد مبارکه اصفهان در ۵ سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشت

0 1,270

به گزارش معدن ۲۴، بهرام سبحانی روز سه شنبه در بازدید خبرنگاران رسانه های کشور از فولاد مبارکه افزود: روند افزایش تولید در این مجتمع صنعتی از سال ۷۰ تاکنون همچنان صعودی بوده است.
وی رشد تولید محصولات فولاد مبارکه در سال جاری نسبت به سال گذشته را ۱۴ درصد اعلام کرد.
سبحانی گفت: ظرفیت تولید مجموعه فولاد مبارکه در حال حاضر ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن است که با راه اندازی فولادسپید دشت و توسعه فولاد هرمزگان به بیش از ۱۳ میلیون تن خواهد رسید.
وی با بیان اینکه ظرفیت تولید محصولات مجموعه فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به ۲۵ میلیون تُن می رسد، افزود: برنامه جامع و مشخصی برای افزایش تولید و رسیدن از رقم ۱۳ میلیون تُن به ۲۵ میلیون تُن وجود دارد.
مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: توزیع محصولات این مجتمع برای پاسخ به نیاز داخلی در هشت ماهه سالجاری ۳۲ درصد بیش از توزیع سال ۹۵ بود.
وی اظهار کرد: ۸۴ درصد از محصولات این شرکت در هشت ماهه سالجاری به داخل کشور و ۱۶ درصد به صادرات اختصاص پیدا کرد.
سبحانی اضافه کرد: حدود ۲ هزار و ۸۰۰ شرکت بالادستی با مجتمع فولاد مبارکه همکاری دارند.
وی افزود: حدود یکهزار کارخانه بصورت مستقیم و حدود سه هزار شرکت بصورت غیرمستقیم از محصولات فولاد مبارکه استفاده می‌ کنند.
وی گفت: سه مجموعه بزرگ فولادسازی کشور به نام های مجتمع فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان، زیرمجموعه این شرکت محسوب می شوند.
سبحانی گفت: در مجتمع فولاد مبارکه ۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر، در فولاد صبا یکهزار و ۳۰۰ نفر و در هرمزگان یک هزار و ۶۷۳ نفر اشتغال مستقیم وجود دارد.
سبحانی بااشاره به اینکه ۴۴ درصد از تولیدات فولاد مبارکه در هشت ماه امسال به خاور دور صادر شد، افزود: ۳۸ درصد از محصولات فولاد مبارکه در هشت ماهه سالجاری به خاورمیانه، ۱۵ درصد به کشورهای اروپایی و ۳ درصد هم به آفریقا صادر شد.
وی با بیان اینکه هر سال تعداد زیادی پروژه در فولاد مبارکه افتتاح می شود، گفت: بطور میانگین هر سه ماه یکبار یک پروژه در این مجتمع افتتاح می شود.
سبحانی با بیان اینکه در چهار سال گذشته حدود ۶ هزار میلیارد تومان در این مجموعه سرمایه گذاری شده است، گفت: بیشترین میزان سرمایه گذاری به ترتیب در فولاد سنگان، توسعه فولاد سبا، خرید سهام شرکت سرمایه گذاری ورق خودرو و شرکت فولاد سنگ سرمایه گذاری شده است.
وی افزود: فولاد مبارکه برای سرمایه گذاری در این پروژه ها از تسهیلات داخلی و خارجی استفاده نکرده و تنها از طریق منافع و صرفه جویی داخلی، این سرمایه گذاری ها را انجام داده است.
سبحانی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از محل بومی سازی قطعات و تجهیزات در فولاد مبارکه صرفه جویی شده است، گفت: روند رو به رشد بومی سازی تجهیزات و قطعات در این مجتمع در چهار سال گذشته حدود ۵۳ درصد رشد پیدا کرده و بومی سازی تجهیزات در این مدت ۱۱۴ درصد رشد یافته است.
تور صنعتی بازدید خبرنگاران اقتصادی رسانه های کشور از شرکت فولاد مبارکه اصفهان روز سه شنبه با حضور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از خبرنگاران اقتصادی رسانه های کشور برگزار شد.
خبرنگاران در این بازدید با حضور در خطوط تولید و نواحی مختلف بویژه واحد ریخته گری و نورد گرم و سرد از نزدیک با روند تولید در این شرکت آشنا شدند.
فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.
این مجتمع فولادی با سهم بیش از ۵۰ درصدی در تولید فولاد کشور دارای ارزش فعلی ۲۰۰ هزار میلیارد ریال است.
شرکت فولاد مبارکه با داشتن حدود ۱۲ میلیون تُن ظرفیت آهن اسفنجی، بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می شود.

منبع ایرنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.