رونق بازار فلزات پایه ادامه می یابد

0 1,108

تحلیلگران بانک مریل لینچ پیش بیننی کرده اند تداوم روند رونق اقتصاد جهان در سال جدید میلادی و وضعیت مناسب بخش تولید کارخانه ای در اقتصادهای بزرگ سبب خواهد شد بازار فلزات پایه به خصوص مس مانند سال گذشته عملکرد مثبت داشته باشد.
به باور آنها، اواسط سال جاری میلادی قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن به ۷۷۰۰ دلار خواهد رسید اکنون قیمت این فلز پایه ۷۲۰۰ دلار است. تقاضا برای مس در چین امسال مانند سال گذشته بالا خواهد بود.
به دلیل رونق در فعالیت بخش های صنعتی و ساخت و ساز در اروپا و آمریکا، در آن اقتصادها نیز مصرف مس رشد خواهد کرد. نکته مثبت این است که چین دیگر تنها عامل رونق بازار مس و دیگر فلزات پایه نیست.
افزایش نرخ رشد اقتصاد آمریکا و دیگر اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه بر بازار مس تاثیر مثبت می گذارد. در حوزه عرضه باید به این موضوع اشاره کرد که امسال در شیلی و پرو کارفرماها در بسیاری از معادن باید با اتحادیه های کارگری مذاکره کنند و احتمال به نتیجه نرسیدن این مذاکرات و بروز اختلال در عرضه زیاد است.
تحلیلگران بانک بی ان پی پاریباس نیز نسبت به افق بازار مس خوشبین هستند. به این معنا که از دید آنها سرمایه گذاری در نوسازی و توسعه زیرساخت‌ها، هم در اقتصادهای توسعه یافته و هم در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، امسال افزایش می یابد به ویژه در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه روند رو به رشد شهرنشینی شدن جمعیت تقاضا برای مس و دیگر فلزات پایه را بالا خواهد برد.
امروز در آغاز معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت فلزات پایه بطور متوسط ۱.۵ درصد بالا رفته و احتمال انتشار گزارش های مثبت از اقتصاد چین سبب می شود نسبت به وضعیت بازار این فلزات در روزهای آینده امیدوار باشیم.

منبع بورس 24
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.