عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

سهم معدن در اقتصاد کشور مشخص نیست/ضرورت توجه به اکتشاف معادن

0 66

معدن۲۴:درخشان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در حال حاضر در حوزه معدن حتی در مراحل ابتدایی یعنی مطالعات و اکتشافات نیز با مشکل روبه رو هستیم و نتوانستیم سهم معدن در اقتصاد کشور را مشخص کنیم.

عبدالناصر درخشان درباره اولویت‌های حوزه‌های صنعت و معدن، گفت: اگر کشورهای دنیا را با یکدیگر مقایسه کنیم به این نکته پی می‌بریم که یک کشور در تمامی حوزه‌ها قدرتمند نیست به طور مثال کشوری مانند نروژ در کشتی‌سازی توانمند است یا کشورهایی مانند نروژ و اسپانیا در تولید کشنده قوی هستند یا کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا در خودروسازی توانا هستند، همه کشورهای اروپایی خودروساز نیستند اما پیشرفته هستند در واقع هر کشوری بر صنعتی تمرکز کرده و در آن قوی شده است، ما نیز باید با توجه به بضاعت و ظرفیت خود عمل کنیم.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی افزود: ما در حوزه صنعت لوازم خانگی نسبت به خودروسازی موفق‌تر بودیم و اگر در این حوزه سرمایه گذاری‌های مناسب صورت می‌گرفت شاید نتیجه بهتری می‌گرفتیم تا صنعت خودروسازی.

وی اضافه کرد: مردم ما در خور استفاده از خودروی با کیفیت هستند، ممکن است تولیدکنندگان داخلی توان تولید خودروی با کیفیت را داشته باشند یا اینکه توانایی لازم را نداشته باشند در صورتی که این توانایی موجود نیست باید خودرو با قیمت مناسب وارد شود و در مقابل کالایی تولید کنیم که برند و پرچم کشور ما باشد و در دنیا رتبه نخست را داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: صنعت تنها به تولید کالا محدود نمی‌شود و مشمول خدمات نیز می‌شود مانند گردشگری، سینما و…، که باید به همه آن‌ها توجه کرد؛ صنعت سرویس و خدمات در دنیای امروز پردرآمدترین صنعت در دنیا است.

درخشان همچنین با بیان اینکه از ظرفیت‌های خدادادی کشور مانند معادن نیز به درستی استفاده نشده است، ادامه داد: بسیاری از کشورها این پتانسیل‌ها را ندارند، در حال حاضر در حوزه معدن حتی در مراحل ابتدایی یعنی مطالعات و اکتشافات نیز مشکل داریم، در بهره‌وری نیز با مشکل روبه رو هستیم و نتوانستیم سهم معدن در اقتصاد کشور را مشخص کنیم این در حالی است که اگر این مهم محقق می‌شد می‌توانستیم معدن را جایگزین نفت کنیم اما به آن بی‌توجهی شده است.

 بزرگترین کنفرانس تخصصی اکتشاف ذخائر معدنی ایران که تحت عنوان سومین کنفرانس تخصصی استیل پرایس نام گرفته است، نهم اسفندماه امسال به میزبانی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

به گزارش سایت خبری- تحلیلی معدن۲۴، این دوره از کنفرانس تخصصی استیل پرایس نهم اسفندماه (۲۳ فرویه ۲۰۲۳) با عنوان « اکتشاف ذخایر معدنی؛ فرصت ها و چالش ها» برگزار می‌شود.

همچنین در این کنفرانس تخصصی استیل پرایس، نمایشگاه جانبی برای ارایه دستاوردها، محصولات، خدمات و… شرکت ها برپا می شود.

گفتنی ست تاکنون انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انجمن سنگ آهن، انجمن مس، ایمیدرو، سازمان یونیدرو، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، شرکت اکتشافات منابع معدنی پایا، شرکت آلومینا ایران، شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات حامی این رویداد تخصصی شده اند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای هماهنگی و اطلاع از چگونگی و شرایط ثبت نام با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۹۸۱۲۰۶ و ۱۲۰۷ یا شماره تلفن همراه ۰۹۳۶۱۵۸۴۷۸۸ تماس حاصل کنند.

منبع تحلیل بازار
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.